Ağız gargaralarının yeni nesil lityum disilikat porselenlerin optik ve yüzey özelliklerine etkisi
The effect of mouthwashes on optical and surface properties of new generation lithium disilicate porcelains
- Tez No: 820582
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda, hastaların estetik beklentilerinin artmasıyla beraber cam seramik sistemler klinik kullanımda sıklıkla tercih edilmektedir. CAD/CAM teknolojisinin de gelişmesiyle beraber birçok yeni materyal üretilmiştir. Estetik bölgelerde uygulanan ve uzun süreli kullanılan restorasyonlarda renk değişimi, estetik problemler oluşturarak hasta memnuniyetini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple, özellikle estetik bölgede uygulanacak materyal seçiminde uzun dönemdeki renk stabilitesi de önemli bir kriterdir. Çalışmamızın amacı estetik materyaller olan lityum disilikat (LS2) ve zirkonya ile güçlendirilmiş lityum disilikat (ZLS) cam seramiklere yaşlandırma işlemi sonrasında ağız gargaralarının renk stabilitesi, translusensi ve yüzey özellikleri üzerine etkisini in vitro olarak incelemektir. Çalışmamızda Celtra Duo (zirkonya ile güçlendirilmiş lityum disilikat cam seramik) (Dentsply Sirona), Vita Suprinitiy (zirkonya güçlendirilmiş lityum disilikat cam seramik) (VITA Zahnfabrik), IPS emax CAD (lityum disilikat cam seramik) (İvoclar Vivadent) blokları kullanılmıştır. Bloklardan boyutları 10×10×1,2 (±0.1) mm olacak şekilde 180 tane örnek hazırlanmıştır. Tüm örneklere başlangıçta renk ve yüzey ölçümü yapıldı. Ardından örneklere 5000 devir termal siklus işlemi uygulandı. Her grup (n:60) örnek sayısından oluşmaktadır. Çalışmada her bir alt grup (n:10), distile su kontrol grubu olacak şekilde, Klorhex® (Drogsan), Listerine Coolmint (Johnson/johnson), Listerine Listerine healthy White natural lemon and salt (Johnson/johnson), Curasept ADS (Curaden Healthcare) ve Meridol® (Colgate- Palmolive) gargaraları içerisinde 72 saat bekletildi. Örneklerin renk ve yüzey ölçümü işlemi tekrarlandı. Elde edilen L*, a* ve b* veriler ile ΔE00 değerleri ve translusensi parametreleri (TP) CIEDE2000 formülüyle hesaplandı.Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamıza dahil edilen tüm gruplarda materyalden bağımsız olarak termal siklusun gargaraya maruz bırakılmaktan daha fazla renk değişimine neden olduğu görülmüştür. Çalışmamızın sonucuna göre gargaraların, ZLS ve LS2 materyallerinde klinik olarak algılanabilir ve kabul edilebilir renk farkı değerlerinden daha az renk değişimine neden olduğu gözlemlenmiştir. En yüksek renk değişimi ve Ra değeri Emax CAD grubunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase in aesthetic expectations of patients, glass ceramic systems are frequently preferred in clinical use. With the development of CAD/CAM technology, many new materials have been produced. Especially in the restorations applied in aesthetic areas, discoloration and aesthetic problems may adversely affect patient satisfaction. For this reason, long-term color stability is also an important criterion in the selection of materials to be applied especially in the aesthetic region. The aim of our study is to examine the effect of esthetic materials lithium disilicate (LS2) and zirconia reinforced lithium disilicate (ZLS) on the color stability, translucency and surface properties of mouthwashes after aging on glass ceramics in vitro. In our study, Celtra Duo (zirconia reinforced lithium disilicate glass ceramic) (Dentsply Sirona), Vita Suprinitiy (zirconia reinforced lithium disilicate glass ceramic) (VITA Zahnfabrik), IPS emax CAD (lithium disilicate glass ceramic) (Ivoclar Vivadent) materials were used. 180 samples were prepared from the blocks with dimensions of 10×10×1.2 (±0.1) mm. Initially, color and surface measurements were made on all samples. Then, 5000 cycles of thermal cycle process was applied to the samples. Each group (n:60) consists of the number of samples. In the study, each subgroup (n:10) was distilled water as the control group, Klorhex® (Drogsan), Listerine Coolmint (Johnson/johnson), Listerine Listerine healthy White natural lemon and salt (Johnson/johnson), Curasept ADS (Curaden). Healthcare) and Meridol® (Colgate- Palmolive) mouthwashes for 72 hours. The color and surface measurement of the samples was repeated. The obtained L*, a* and b* data and ΔE00 values and translucency parameters (TP) were calculated with the CIEDE2000 formula. The data were evaluated statistically. In all groups included in our study, regardless of the material, it was observed that the thermal cycle caused more color change than exposure to mouthwash. According to the results of our study, it was observed that mouthwashes caused less color change than clinically detectable and acceptable color difference values in ZLS and LS2 materials. The highest color change and Ra value were seen in the Emax CAD group.