BM barış gücü operasyonlarının vaka analizi bağlamında değerlendirilmesi
The assessment of the UN peacekeeping operations in conjunction with case analyze
  1. Tez No: 820583
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN OĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Birleşmiş Milletler barış gücü operasyonları, çatışmaların sona erdirilmesi veya olası çatışmaların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla görevlendirilen güçlerdir. Temel amaçları bağlı oldukları çatışmalara göre çeşitlilik göstermekle birlikte, temelde çatışmaların sonlandırılması ve sivillerin korunması şeklinde değerlendirilebilir. Görevlendirilen bu birlikler, operasyonun yetki ve kapasitesine bağlı olarak başarı ve başarısızlık noktasında değişkenlik göstermektedir. BM barış gücü operasyonlarının hangi kriterler bağlamında başarılı veya başarısız şekilde değerlendirilebileceği literatür çalışmalarında tartışılmaktadır. Literatür taraması yapıldıktan sonra elde edilen bulgular neticesinde başarı kriterleri genel çerçevede belirlenip örnek vakalara uygulanacaktır. Literatür çalışılmasıyla elde edilen on bir kriter BM barış gücü operasyonların gerçekleştiği 10 vaka bağlamında analiz edilecektir. Bu analiz neticesinde vakalar başarılı veya başarısız şeklinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The United Nations Peacekeeping Forces are the forces tasked in order to end conflicts or impede potential conflict to emerge. Forces' main aims are among with variety to their relationship with the conflict, fundamentally can be regarded ending the conflict and protecting the civilians. Troops those deployed to conflict zones may change unsteadiness at success and failure related to operation's mandate and capacity. In which context UN PKOs can be regarded as success or failure criteria are discussed in literature. Criteria as a result of evidence gathered in the aftermath of the check of the literature will be determined and applied to cases overall. Eleven criteria obtained from literature review will be analyzed in conjuntion with 10 cases wherein the UN PKOs are conducted. As a consequence of this analyze cases will be assessed as success and failure.