Hemogram parametrelerinin periton diyalizi hastalarında mortaliteyi öngördürmedeki etkisinin değerlendirilmesi
Hemogram parametrelerinin periton diyalizi hastalarında mortaliteyi öngördürmedeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 820584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç; Periton diyalizi (PD) , son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında önemli renal replasman tedavisi (RRT) yöntemlerinden birisidir. Gelişmekte olan ülkelerde PD hastalarının sayısının artmasına karşın PD hastalarında uzun süreli sağ kalım oranları düşük seyretmektedir. PD hastalarında mortalite riski yüksek hasta profilinin saptanmasına yardımcı olacak prognostik markerların bulunması ve kullanılmasıyla bu hastalarda gerekli önlem ve tedavi değişikliklerinin önceden yapılması ve mortalitenin azaltılması mümkün olabilecektir. Hemogram parametrelerinin PD hastalarında mortaliteyi öngördürmede faydalı olabileceğine yönelik çalışmalar literatürde mevcuttur. Bu çalışmada hemogram parametrelerinin PD hastalarında mortaliteyi öngördürmedeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Bu çalışma 2000-2022 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji periton diyalizi polikliniğinde periton diyaliziyle takip edilen 262 hastanın verileri retrospektif olarak incelenerek yapılmıştır. Hastaların eşlik eden hastalıkları, demografik verileri , hemogram ve biyokimyasal parametreleri saptanmıştır. Bulgular; Çalışmamızda mortalite görülen grupta medyan RDW düzeyi ,görülmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur (p 0,011) . İkili lojistik regresyon analizi yapıldıktan sonra da RDW düzeyinin tüm nedenlere bağlı mortaliteyle istatistiksel olarak anlamlı biçimde ilişkili olduğu görülmüştür (p;0,009). Yine çalışmamızda CRP düzeyinin mortalite olan grupta olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksek olduğu (p 0,003) ve albumin CRP oranının mortalite olan grupta olmayan gruptan anlamlı ölçüde düşük olduğu görülmüştür (P 0,002). NLR, MLR,PLR ve SII parametrelerininse mortalite olan ve olmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Sonuç; RDW PD hastaları da dahil inflamasyonun önemli yer tuttuğu hasta grupları ve hastalıklarda mortalite riskini belirlemede kullanılabilecek ucuz ve kolay bulunabilen önemli bir prognostik belirteçtir. Anahtar kelimeler;RDW; nötrofil lenfosit oranı; monosit lenfosit oranı; platelet lenfosit oranı; sistemik inflamatuar-immün indeks; Periton diyalizi; mortalite
Özet (Çeviri)
Introduction;Peritoneal dialysis (PD) is one of the important renal replacement therapies for patients with end-stage renal disease (ESRD) . The number of PD patients has been increasing in developing countries , but long term survival rate of PD patients remains low. By finding and using prognostic markers that will help determine the patient profile with high mortality risk in PD patients, it will be possible to make necessary precautionary and treatment changes in these patients and to reduce mortality. There are studies in the literature showing that hemogram parameters may be useful in predicting mortality in PD patients. In this study, it was aimed to evaluate the effect of hemogram parameters in predicting mortality in PD patients. Aims and Method;This study was carried out by retrospectively examining the data of 262 patients who were followed up with peritoneal dialysis in the Nephrology peritoneal dialysis outpatient clinic of Ege University Medical Faculty Hospital between 2000-2022. Concomitant diseases, demographic data, hemogram and biochemical parameters of the patients were determined. Results; In our study, the median RDW level was found to be statistically significantly higher in the group with mortality compared to the group with no mortality (p 0,011). After performing the binary logistic regression analysis, it was observed that the RDW level was statistically significantly associated with all-cause mortality (p 0,009). Again, in our study, it was observed that the CRP level was significantly higher in the mortality group than the non-mortality group (p 0,003), and the albumin CRP ratio was significantly lower in the mortality group than the non-mortality group (p 0,002) . NLR, MLR, PLR and SII parameters were not statistically significantly different between the group with and without mortality. Conclusıon;RDW is an inexpensive and easily available prognostic marker that can be used to determine the risk of mortality in patient groups and diseases in which inflammation has an important place, including PD patients. Keywords; RDW; neutrophil lymphocyte ratio; monocyte lymphocyte ratio; platelet lymphocyte ratio;systemic inflamatory-immune index; peritoneal dialysis :