Kültürel üretim ve sınıf kimliği: Ödeneksiz tiyatro emekçileri üzerine bir araştırma
Cultural production and class identity: A study on unpaid theater workers
- Tez No: 820585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTER ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kültürel Üretim ve Sınıf Kimliği: Ödeneksiz Tiyatro Emekçileri Üzerine Bir Araştırma, Anna Mila AYDIN, 2023. 2020 yılındaki pandemi dönemi ile birlikte tüm sanatsal mesleklerdeki sorunlar daha da artmıştır. Sanat alanında çalışma ilişkileri genellikle kayıt dışıdır. Mesleki ve sosyal güvencelerin de sanat çalışanlarının bireysel sorumluluğuna bırakılması yaygındır. Bu tezde özel tiyatrolarla çalışan tiyatro çalışanlarının, sosyal ve mesleki ilişkileri ile mesleki örgütlenmeler hakkındaki eğilimleri, deneyimleri üzerinden sınıfsal yapıları araştırılmıştır. Tiyatro piyasasının İstanbul'da yoğunlaşması nedeni ile İstanbul'daki özel tiyatrolarla çalışan 25 tiyatro çalışanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular nitel araştırma yöntemleri ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre tiyatro çalışanlarının sosyal, ekonomik, politik ve mesleki örgütlenmelerle olan ilişkileri bağlamında sahip oldukları eğilimler ve pratikler üzerinden ait oldukları düşünülen orta sınıf konumundan özellikle son 2-20 içinde daha alt bir sınıfsal konuma yerleşmeye başladıkları veya yerleşmiş oldukları belirlenmiştir. Bunun en temel belirtisi ise tüm görüşmecilerin yoksulluk sınırının altında hatta bazı aylar hiç gelir elde edememeleridir. Ekonomik yetersizlikleri sonucunda, orta sınıf konumunun vaat ettiği kültürel pratikleri eskisi kadar veya yeterli bir düzeyde gerçekleştiremedikleri ve beslenme, barınma, ulaşım ve ailevi yükleri yerine getirmekte zorlandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural Production and Class Identity: A Study on Unpaid Theater Workers, Anna Mila AYDIN, 2023. With the pandemic period in 2020, the problems in all artistic professions have increased. Working relationships in the arts are often informal. It is common for professional and social security to be left to the individual responsibility of art workers. In this thesis, the class structures of the theater actors working with private theaters were investigated through their social and professional relations, their tendencies about professional organizations and their experiences. Due to the concentration of the theater market in Istanbul, semi-structured interviews were conducted with 25 theater employees working with private theaters in Istanbul. The findings were analyzed with qualitative research methods. According to the findings, it was determined that the theater workers started to settle or settled in a lower class position, especially in the last 2-20 years, from the middle class position, which they thought to belong to, through their tendencies and practices in the context of their relations with social, economic, political and professional organizations. The most basic symptom of this is that all the interviewees cannot earn an income below the poverty line and even for some months. As a result of their economic inadequacies, it was determined that they could not perform the cultural practices promised by their middle class position as much or at a sufficient level and they had difficulty in fulfilling their food, shelter, transportation and family burdens.