Beden Eğitimi ve Spor Derslerinde uygulanan life kinetik antrenman programının ortaöğretim öğrencilerinde denge, reaksiyon zamanı ve dikkat parametreleri üzerine etkisi
The effect of the life kinetic training program applied in Physical Education and Sports lessons on balance, reaction time and attention parameters in secondary students
  1. Tez No: 820592
  2. Yazar: ÜNAL UMUT BENLİKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Beden Eğitimi ve Spor derslerinde uygulanan Life Kinetik antrenman programının ortaöğretim öğrencilerinde denge, reaksiyon zamanı ve dikkat parametreleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 8 hafta boyunca haftada 2 saat düzenli olarak beden eğitimi ve spor derslerine uygulamalı olarak katılan ortaöğretim kademesinde 10. sınıflarda öğrenim gören 132 öğrenci (kız=68, erkek=64) gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubuna haftada 2 saat beden eğitimi ve spor derslerinde Life Kinetik antrenman programı uygulanırken, kontrol grubunda ortaöğretim kademesinde uygulanan beden eğitimi ve spor dersi müfredatına bağlı kalınmıştır. Deney ve kontrol gruplarının denge, reaksiyon zamanı ve dikkat skorları 8 haftalık Life Kinetik antrenman programı dahilinde belirtilen parametrelerde dönem başında ön testlerle yapılırken dönem sonunda aynı parametrelerde son test değerleri alınarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Life Kinetik antrenmanlarının denge, dikkat ve reaksiyon zamanı performansları üzerine etkisi olup olmadığını araştırmak için Üç Faktörlü Karma ANOVA analizi uygulanmıştır. Karma ANOVA'nın birincil amacı, bağımlı değişken üzerinde denekler-içi faktörler ile denekler-arası faktörler arasında bir etkileşim olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada“zaman ( ön test-son test) ”değişkeni“denekler-içi”faktör,“grup ( kontrol-deney)”değişkeni ve“cinsiyet (kız-erkek) değişkeni ”denekler-arası" faktörlerdir. Ön-test ve son-test sonuçlarında farkın kaynağını belirlemek için Bonferroni Çoklu Karşılaştırna Testi kullanılmıştır. Varyansların homojenlik testleri Levene testi ile kontrol edilmiştir. Ölçümlerde varyans homojenliklerinin sağlanamadığı durumlarda karma ANOVA modellerinde Pillai's Trace test sonuçları verilmiştir. P değerinin 0,05'ten küçük olması durumunda cinsiyet grupları arası fark ve değişkenler arası ilişki anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç olarak beden eğitimi ve spor derslerinde uygulanan 8 haftalık Life Kinetik antrenman programının ortaöğretim kademesindeki öğrencilerin denge, reaksiyon zamanı ve dikkat parametreleri üzerindeki etkileri incelendiğinde; Denge sol ayak erkekler, reaksiyon sağ el erkekler, sol el kızlar, reaksiyon sağ ve sol ayak hem erkekler hem kızlarda kontrol ve deney grupları arasında anlamlı bir fark görülürken; Dikkat testinde deney grubunun kontrol grubuna göre öğrenme güçlüğü hariç tüm parametrelerde gelişim gösterdiği görülmektedir. Dolayısıyla Life Kinetik antrenman programının denge, reaksiyon zamanı ve dikkat üzerinde belirtilen parametrelerde doğrudan etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of the Life Kinetic training program applied in Physical Education and Sports classes on balance, reaction time and attention parameters in secondary school students. 132 students (female=68, male=64) studying in the 10th grades of secondary education participated in the study voluntarily, who regularly participated in physical education and sports classes for 2 hours a week for 8 weeks. While the Life Kinetic training program was applied in physical education and sports lessons for 2 hours a week in the experimental group, the physical education and sports lesson curriculum applied in the secondary education level was adhered to in the control group. Balance, reaction time and attention scores of the experimental and control groups were made with the pre-tests at the beginning of the semester at the parameters specified within the 8-week Life Kinetic training program, and the post-test values were taken at the same parameters at the end of the semester. The data obtained in the research were evaluated in the computer environment. Three Factor Mixed ANOVA analysis was applied to investigate whether Life Kinetic training has an effect on balance, attention and reaction time performances. The primary purpose of the mixed ANOVA is to investigate whether there is an interaction between within-subject and between-subject factors on the dependent variable. In this study, the“time (pretest-posttest)”variable was the“in-subject”factor, the“group (control-experiment)”variable, and the“gender (girl-boy) variable was ”between-subject" factors. Bonferroni Multiple Comparison Test was used to determine the source of difference in pre-test and post-test results. Homogeneity tests of variances were checked with Levene's test. In cases where variance homogeneity could not be achieved in the measurements, Pillai's Trace test results were given in mixed ANOVA models. If the P value was less than 0.05, the difference between the gender groups and the relationship between the variables were considered significant. As a result, when the effects of the 8-week Life Kinetic training program applied in physical education and sports classes on the balance, reaction time and attention parameters of secondary school students are examined; While balance was left foot boys, reaction right hand boys, left hand girls, reaction right and left feet both boys and girls, there was a significant difference between control and experimental groups; In the attention test, it was observed that the experimental group showed improvement in all parameters, except for learning disability, compared to the control group. Therefore, it can be said that the Life Kinetic training program has a direct effect on the parameters specified on balance, reaction time and attention.