Doğrudan yabancı yatırımlar, kısa vadeli sermaye hareketleri ve portföy yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye örneği
The effect of foreign direct investments, short-term capital movements and portfolio investments on economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 820593
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; doğrundan yabancı yatırımları, portföy yatırımları ve kısa vadeli sermaye hareketlerinin Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışmada bu amaca yönelik olarak 1998Q4-2019Q3 yılları arası çeyreklik veriler kullanılarak ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ARDL sınır testi yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan ARDL sınır testi sonuçlarına göre; uzun dönemde doğrudan yabancı yatırımlar ve portföy yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi istatiksel olarak anlamlı ve pozitif katsayı elde edilmiştir. Uzun dönemde kısa vadeli sermaye yatırımları ise ekonomik büyüme üzerindeki etkisi istatiksel olarak anlamsız bir sonuca ulaşılmıştır. Kısa dönem ARDL sınır testi sonuçları ise; doğrudan yabancı yatırımların kısa dönemde ekonomik büyüme üzerindeki etkisi istatiksel olarak anlamlı değildir. Kısa vadeli sermaye hareketleri ve portföy yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi istatiksel olarak anlamlı ve pozitif bir katsayıya sahiptirler.
Özet (Çeviri)
This is our aim; foreign direct investments, portfolio investments and short-term capital movements are the economic growth units of Turkey. For this purpose, in this study, analysis with 1998Q spacecraft-2019Q3 was enlarged with ARDL test method. According to the ARDL limit test; The effect of long-term short-term convergence and investments on economic growth was statistically and positive coefficient was obtained. On the other hand, the effect of long-term short-term capital investments on economic growth has been reached statistically. The short-term ARDL limit test results are; It does not refer to the impact of short-term investments on growth in the short-term. The effect of short-term mobile and portfolio investments on economic growth has a statistically significant and positive coefficient.