Treating employees respectfully: The role of transparency in improving the corporate behaviour
Çalışanlara saygı: Şeffaflığın şirketlerin olumsuz etkilerini iyileştirmedeki rolü
- Tez No: 820618
- Danışmanlar: DOÇ. CHRIS RILEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Law, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Büyük şirketler (anonim şirketler/korporasyonlar) çalışanların hayatı üzerinde tartışmasız büyük bir etkiye sahiptir. Son yıllarda gerçekleşen birçok sayıda kaza ve olay bu kurumların çalışanlar üzerindeki kabul edilemez etkilerini gösterir niteliktedir. Bu tez şeffaflık kurallarının söz konusu şirketlerin çalışanlara olan olumsuz etkilerinin iyileştirilmesinde oynayabileceği rolü incelemektedir. Bu doğrultuda dört önemli argüman öne sürmektedir: Bunlardan ilki, söz konusu şirketlerin çalışanların çıkarlarına uygun hareket etmesi ve bu çıkarların korunmasının çalışan haklarına saygı ile olması gerekliliğidir. Tez, söz konusu iddiayı deontolojik etik kuramı üzerine inşa etmektedir. Bu varsayım çalışanların bir araç olarak değil amaç olarak görülmesi ve onların içsel değerinin benimsenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Şirketler ancak bu şekilde çalışanlara insan onurunu hak eden saygıyı gösterebilirler. İkinci argüman ise çalışanların şirketlerden söz konusu saygıyı görebilmesi için şirketlerin şeffaf olmasını ya da şeffaf hale getirilmesi gerektiğini vurgular. Bu vurgu iki ayrı düşünce üzerinde yükselir. Bunlardan ilki şeffaflık kavramının içsel değeridir. Açıklık ve dürüstlük başlı başına (deontolojik etik açısından) iyidir. Doğal olarak bu şirketlerin çalışanlara olan tutumuna da yansır. İkincisi ise içsel değeri dışında şeffaflık kavramının stratejik bir değeri de vardır. Bu doğrultuda şeffaflığın şirketlerin kontrol edilmesinde araç olarak kullanılabileceği literatürde vurgulanmış olsa da bu tezde şeffaflığın söz konusu şirketlerin kontrolünde diğer tüm stratejilerden daha iyi bir alternatif olduğunun altı çizilir. Üçüncü argüman söz konusu şirketlerin şeffaf hale getirilmesi için en iyi yolların hangileri olduğuna odaklanır. Şüphesiz şirketler zaman zaman kendi çıkarları doğrultusunda şeffaf olduklarını iddia etmektedirler. Ne yazık ki şirketlerin şeffaf olmak adına aldıkları bu inisiyatif yetersizdir. Bu nedenle söz konusu şirketlerin daha şeffaf olması için kamu müeyyidelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Dördüncü ve belki de en önemli argüman ise bu tezde betimlenen şeffaflık kurallarının oluşmasında ve bu kuralların verimli olmasında ulusal ve bölgesel girişimlerin yetersiz kalacağı hususudur. Son tahlilde bu tezde yeterli düzeyde şeffaflık normlarının oluşmasının ancak uluslararası düzenlemelerle mümkün olacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is, or ought to be, uncontroversial to assert that corporations have an enormous impact upon the lives of employees. Countless incidents over the last decades have demonstrated that some corporations behave in unacceptable ways towards their employees. This thesis analyses the role of transparency may have in ensuring corporations behave better towards their employees. It presents four main arguments: First, it asserts that companies must take the interests of their employees seriously, by treating them with genuine respect. This assertion is theoretically built upon deontological ethics. The thesis claims that employees should be treated as ends in themselves, rather than as a means in others' ends. Second, in order to ensure that corporations treat employees with respect, the thesis claims that corporations must be, or be made to be, transparent. Two points are developed in favour of this emphasis. The first focuses on the intrinsic value of transparency. Being open and honest is good in and of itself, and this applies forcefully to corporations in their treatment of their employees. The second point focuses on the strategic value of transparency. It is conceded that there is often a choice of means as to how corporations behave better, however, the thesis argues that transparency is often a better choice, or a better strategy, for delivering good corporate behaviour, compare to the alternatives available. The third argument addresses the best avenues for ensuring companies exhibit a sufficient degree of transparency. It is conceded that companies will often have, purely from self- interest, reasons for being transparent. Nevertheless, this prudent incentive is insufficient. As a result, the work argues some degree of compulsion is necessary to ensure that companies act in a transparent manner. Lastly, the thesis claims that although national/regional initiatives can achieve meaningful improvements in compelling the use of transparency, they may fall short of achieving the level of transparency this thesis advocates. Therefore, it is argued a sufficient degree of transparency can only be achieved through regulatory initiatives on an international level.