Farklı sıkılıktaki kum zeminler ile kenevir esaslı geotekstil ve geogridlerin arayüz mukavemetinin belirlenmesi
Determination of interface strength between hemp based geotextiles-geogrids and sands of different relative density
  1. Tez No: 820617
  2. Yazar: RABİA SENİHA BENZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geoteknik mühendisliği çalışma alanlarında karşılaşılan kayma dayanımı problemlerine çeşitli zemin iyileştirme yöntemleri ile çözümler getirilmektedir. Bu zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olan donatılı zemin sistemlerinde geosentetik ürünlerin kullanımı dikkat çekmektedir. Geosentetik donatılar yer kazanma, teknik ve mimari üstünlük gibi avantajlarının yanı sıra zemin ile uyumlu bir şekilde çalışmakta ve zeminin kayma mukavemetini arttırmaktadır. Geosentetik ürünlerin zaman içerisinde kullanımının artması hammaddelerinin petro-kimyasal sentetikler olmasından kaynaklı küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevresel kaygılara zemin hazırlamaktadır. Bu çalışma kapsamında sentetik esaslı geosentetik ürünlere alternatif olabilecek kenevir esaslı geotekstil ve geogridlerrin kullanımının zeminin kayma dayanımına etkisi incelenmiştir. Sentetik ve kenevir esaslı geotekstil ve geogrid ürünler kullanılarak kötü derecelendirilmiş kum zeminler farklı yerleşim düzenlerinde (A1, A2, A3) donatılandırılmıştır. %80 ve %60 sıkılıktaki donatılı zeminler üzerinde üç farklı normal basınç değeri altında kesme kutusu deneyleri yapılmış ve elde edilen kayma dayanımları karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Yapılan deneyler sonucunda en yüksek kayma dayanım değerlerinin %80 sıkılıktaki A2 yerleşim düzeninde kenevir esaslı geotekstil ile donatılandırılan zeminlerden elde edildiği belirlenmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde kenevir ile üretilen geotekstil ve geogridlerin donatılı zemin sistemlerinde sentetik esaslı malzemeler alternatif olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various soil improvement methods provide solutions to the shear strength problems encountered in geotechnical engineering fields. The use of geosynthetic products draws attention for soil improvement applications. Geosynthetic reinforcements work in harmony with the soil and increase the shear strength of the soil, in addition to its advantages such as space saving, technical and architectural superiority. The increase in the use of geosynthetic products over time paves the way for global warming, climate change and environmental concerns due to the fact that their raw materials are petro-chemical synthetics. In this study, the effect of the use of hemp-based geotextiles and geogrids, which can be an alternative to synthetic-based geosynthetic products, on the shear strength of the soil was investigated. By using synthetic and hemp based geotextile and geogrid products, poorly graded type soils are equipped in different layouts (A1, A2, A3). Shear box tests were carried out under three different normal pressure values on reinforced soils of 80% and 60% density, and the shear strengths obtained were presented comparatively. As a result of the experiments, it was determined that the highest shear strength values were obtained from the soils equipped with hemp-based geotextile in 80% relative density A2 layout. When the data obtained were examined, it was determined that geotextiles and geogrids produced with hemp could be used as an alternative to geosynthetics in reinforced soil systems.