Optimierung eines elektrochemischen verfahrens zur aufbereitung des mit nitroaromaten belasteten abwassers und die anwendung der methode auf mit farbstoffen belastetes abwassers
Nitroaromatikler ile kirlenmiş atık sularin elekrokimyasal olarak temizlenmesi ve yöntemin boyalarla kirlenmiş atık sulara uygulanması
  1. Tez No: 820619
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULRİCH NİCKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel atık suların elektrokimyasal arıtımı incelenmiştir. Testlerde, hem nitroaromatiklerle kirlenmiş patlayıcı üretiminden gelen atık su hem de boyalarla kirlenmiş bir tekstil terbiye firmasından gelen atık su arıtılmıştır. Çalışmanın odak noktası, nitrofenollerle kirlenmiş atık suyun bozunma performansını optimize etmekti. Bu amaçla, 50 l hacimli bir elektrokimyasal hücrede ve üç adet 50 l'lik hücreden oluşan bir kaskadda farklı parametrelerle deneyler gerçekleştirilmiştir, deneyler farklı parametrelerle gerçekleştirilmiştir. Optimum bozunma koşullarını bulmak için atık su yüksekliği, konveksiyon ve sıcaklık gibi farklı sınır koşullarının etkisi araştırılmıştır. Karşılaştırma için, testler bir Dynamit Nobel şirketinde 170 l hücre. Hücredeki atık su yüksekliğinin bozunma performansı üzerinde bir etkisi olmadığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, akım akışı elektrotların uzunluğundan olumsuz etkilenmemektedir. Hücre içindeki konveksiyonun artırılmasıyla bozunmada iyileşme sağlanabilir.Atık suyun sıcaklığının artırılması da bozunma üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Sürekli işletime hazırlık olarak Dynamit Nobel kaskad tesislerinde dört günden fazla süren uzun süreli testler gerçekleştirilmiştir. Bu, indirgeme sonrası tesisin sürekli işletime uygun olduğunu göstermiştir. Şu anda mevcut olan bir sorun, atık suyun akış hızının ayarlanmasıdır. Şu anda Kaskatların girişine monte edilen kapatma vanaları sabit bir atık su akışının ayarlanmasına izin vermemektedir. Ancak, bir akış regülatörünün planlı kurulumu bu sorunu çözebilir. Debi regülatörünün montajından sonra sistem sürekli işletime alınabilir. Ne kademeli sistemin hemen açılması ne de bir önceki güne ait atık suyun kademeli hücrelerde tutulması kademeli hücrelerin bozunma performansını olumsuz etkileyebilir. Kaskad hücrelerin bozunma performansı. Boya ile kirlenmiş atık suyun arıtılması üzerine yapılan testler, boyaların elektrokimyasal bir yöntem kullanılarak bozunabileceğini ve yöntemin bu tür atık sulara uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the electrochemical treatment of industrial wastewater was investigated. wastewater was investigated. In the tests, both the wastewater from explosives production contaminated with nitroaromatics from the manufacture of explosives and wastewater from a textile finishing company contaminated with dyestuffs. The focus of the work was on optimizing the degradation performance of the wastewater loaded with nitrophenols. For this purpose, in an electrochemical cell with the volume of 50 l, and in the cascade consisting of three 50 l cells,experiments with different parameters were carried out. In order to find optimal degradation conditions the influence of various boundary conditions, such as wastewater height, convection and temperature, was investigated, convection and temperature. For comparison, the tests were carried out in a 170l cell at the Dynamit Nobel company. In preparation for continuous operation, long-term tests lasting over four days were carried out in the Dynamit Nobel cascade plants. This showed that the post-reduction plant is suitable for continuous operation. A currently existing problem is the adjustment of the flow rate of the wastewater. It is not possible to set a constant wastewater flow at the shut-off valves installed in the inlet of the cascades. However, the planned installation of a flow regulator can solve this problem. After the installation of the flow regulator, the plant can be put into continuous operation. Neither the immediate start-up of the cascade plant, nor leaving the wastewater from the previous day in the cascade cells could negatively influence the degradation performance of the cascade cells. The tests on the treatment of the wastewater contaminated with dye showed that the dyes can be degraded by an electrochemical method, and the method can be applied to such wastewater. It was shown that the wastewater height in the cell has no influence on the degradation performance. However, the current flow is not negatively affected by the length of the electrodes. Increasing the convection in the cell can improve the degradation. Increasing the temperature of the wastewater also has a positive effect on degradation.