Çağdaş sanat eleştirisi kuramlarının Türk resim sanatına yansımaları (1950-2000)
Reflections of contemporary art criticism theories on Turkish painting art (1950-2000)
  1. Tez No: 820636
  2. Yazar: ÇAĞATAY OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1104
Özet
Bu doktora tezinde, 1950-2000 yılları arasında Türk resim sanatı eleştirilerinde sanat kuramlarının etkileri incelenmektedir. Çalışma kapsamında, 1950 – 2000 yılları arasında çeşitli süreli yayınlarda yer alan sanat eleştirileri ele alınmaktadır. Batı sanatına yön veren kuramsal yaklaşımların Türk resim sanatı eleştirisine yansımaları irdelenmektedir. Bu yaklaşımlar, Türkiye'deki sosyal, siyasi ve kültürel faktörler çerçevesinde değerlendirilerek, çağdaş Türk resim sanatının evrimini anlamak için bir çerçeve sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, Türk resim sanatının çağdaş sanat kuramlarının etkisi altında nasıl geliştiğini ve Türkiye'deki sanat ortamının bu kuramsal yaklaşımlarla etkileşimlerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the influence of art theories on Turkish painting criticism between 1950 and 2000. Art criticism published in various periodicals during this period is analyzed. The ways in which Western theoretical approaches to art have impacted Turkish painting criticism are investigated. These approaches are evaluated within the social, political, and cultural framework of Turkey, providing a framework to understand the evolution of contemporary Turkish painting. The results demonstrate how Turkish painting has developed under the influence of contemporary art theories and reveal the interactions between the Turkish art scene and these theoretical approaches.