İyi, kötü ve çirkin: Kulak cerrahisinde gün ışığı, kırmızı ve diğerleri
  1. Tez No: 820654
  2. Yazar: HASAN TANRIVERDİ O
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Otolojik cerrahi uygulanan hastalarda beyaz ışığın kimi anatomik alanlarda veya patolojik lezyonları ayırt etmekte yetersiz kaldığı bilinmektedir. Farklı renkteki ışıklar altında dokuların görünürlüğü ışığın özelliklerinden ötürü farklı olmaktadır. Çalışmamızda otolojik cerrahi uygulanan hastaların beyaz ışık ile üç ana renkteki ışık olan mavi, yeşil ve kırmızı ışık altında uygulanan cerrahilerde cerrahi sahanın görünürlüğü açısından çeşitli farklılıklar olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Nisan 2021- Mart 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda herhangi bir otolojik patoloji nedeniyle opere edilen ve bu operasyon esnasında herhangi bir aşamada çift lümenli ileri düzey otoloji mikroskopu kullanılan, istenilen belirli kriterleri karşılayan 160 hasta dahil edilmiştir. Tüm demografik verilerine ulaşılabilen ve istenen ameliyat safhalarında en az 4 dalga boyundaki ışıkla (beyaz, mavi, yeşil, kırmızı renkli ışık) ekran görüntüleri alınmış olan hastaların operasyon görüntüleri bu operasyonu uygulayabilecek, yetkin ve çalışmaya hâkim beş ayrı kulak burun boğaz hastalıkları cerrahı tarafından skorlandı. Ardından bu skorlar kendisi içerisinde kıyaslanarak farklı ışıkların farklı alanlardaki skorları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 160 hastanın 88'i (%55) erkek, 72'si (%45) kadındı. Bu 160 hastanın; 118'i kolesteatomlu kronik otitis media tanısıyla opere edilen (Grup 1) , 14 hasta koklear implant cerrahisi geçiren (Grup 2), 12 hasta adheziv otitis media tanısıyla opere edilen (Grup 3), 3 hasta temporal kemik paragangliomu tanısıyla opere edilen (grup 4), 11 hasta periferik fasiyal paralizi tanısıyla opere edilen (Grup 5), ve 2 hasta aurikula cilt tümörü tanısı ile opere edilen hastalardan (Grup 6) oluşmaktaydı. Kolesteatomlu kronik otit hastalarında operasyon sonundaki inceleme esnasında beyaz ışıkla görülmeyen epitel dokusu kalıntısı 7 hastada yeşil ışık altında 5 hastada mavi ışık altında saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is known that white light is insufficient to distinguish some anatomical areas or pathological lesions in patients undergoing otologic surgery. Visibility of tissues under different colored lights is different due to the characteristics of the light. In our study, it was aimed to investigate whether there are various differences in the visibility of the surgical field in the surgeries performed under white light and the three main colors of light, blue, green and red. Materials and Methods: In this retrospective study, 160 patients who were operated for any otological pathology in Ege University Medical Faculty Hospital, Department of Otorhinolaryngology between April 2021 and March 2023 and using a double-lumen advanced otology microscope at any stage during this operation met the criteria were included. The operation images of the patients, whose demographic data could be accessed, and whose screen images were taken with at least 4 wavelengths of light (white, blue, green, red colored light) during the desired operation stages, were scored by five different competent otolaryngological surgeons. Then, these scores were compared within themselves and the scores of different lights in different areas were compared statistically. Results: Of the 160 patients included in the study, 88 (55%) were male and 72 (45%) were female. Of these 160 patients; 118 were operated with the diagnosis of chronic otitis media with cholesteatoma (Group 1), 14 patients underwent cochlear implant surgery (Group 2), 12 patients were operated with the diagnosis of adhesive otitis media (Group 3), 3 patients were operated with the diagnosis of temporal bone paraganglioma (Group 4), 11 patients were operated with the diagnosis of peripheral facial paralysis (Group 5) and 2 patients had auricular skin tumors (Group 6). In patients with chronic otitis media with cholesteatoma, epithelial tissue remnants that were not visible with white light were detected under green light in 7 patients and under blue light in 5 patients during the post-operative examination.