Gitar eğitiminde öğrenme stratejilerine dayalı etkinlikler ile öğrencilerin eserlerini ezbere çalma becerilerinin geliştirilmesi: Eylem araştırması
Using activities based on learning strategies in guitar education to develop students' ability to play musical works by heart: An action research
  1. Tez No: 820694
  2. Yazar: MERT TUNÇKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı gitar eğitiminde öğrenme stratejilerine dayalı etkinlikler ile öğrencilerin eserlerini ezbere çalma becerilerinin geliştirilmesi ve araştırmada belirlenen boyutları çerçevesinde değerlendirilmesidir. Araştırma bir eylem araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Bireysel Çalgı Eğitimi 6 -Gitar dersini ilk kez alan, derslere düzenli devam eden, gitar çalma deneyimi yüksek, çalgısında ileri düzey olan, gitar eğitimi sürecinde eserlerini daha önce ezbere çalmış ve araştırmaya gönüllü olarak katılan üçüncü sınıf lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formları, gitar performans gözlem formu ve araştırmacı notları olmak üzere dört veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırmada öğrenci görüşleri ve araştırmacı notlarından elde edilen nitel çerçevedeki veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Gitar eğitiminde eserleri ezbere çalmaya yönelik uygulanan öğrenme stratejilerine dayalı etkinliklerin öğrencilerin performans başarılarına etkisini belirlemeye yönelik elde edilen nicel çerçevedeki verilerin çözümlenmesinde ise bağımlı T-testi kullanılmıştır. Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda elde edilen sonuçlarda gitar eserlerini ezbere çalmaya ilişkin öğrencilerin; sahnede performansa ve müziğe odaklanmak, nüansları daha iyi ifade edebilmek, gitara olan hakimiyetini arttırmak gibi faktörler açısından performans gelişimini desteklediği algısına sahip oldukları belirlenmiştir. Öğrenci görüşlerine göre, farklı öğrenme stratejilerinden yararlanmak onların öğrenme hedeflerine daha kısa sürede erişmesine katkı sağlamış, ezbere çalma becerilerini ve performanslarını olumlu yönde etkilemiştir. Araştırmada eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen uygulama sonucunda deney grubunun gitar performans gözlem formu öntest ve sontest puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuş, farklılığa yönelik etki büyüklüğü değerinin ise yüksek düzeyde oluğu belirlenmiştir. Araştırmacı notlarından elde edilen sonuçlarda, öğrenme stratejilerine dayalı etkinliklerin öğrencilerin müzikal bilgiyi daha hızlı edinmelerine, kodlamalarına, hatalarının farkına varmalarına ve düzeltmelerine yardımcı olduğu, ezberleme süreçlerine olumlu yönde katkı sağladığı, öğrencilerin eserde zorlandıkları bölümlere ilişkin yaptıkları hataları en aza indirgemeleri, eseri takılmadan (kekelemeden) çalmaları ve müzikal fikirler arasında bağlantı kumaları açsından yararlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin uygulamalar kapsamında çalıştıkları eseri kaydetmelerinin, kendi yorumlarını ve eseri farklı yorumculardan dinleyerek teknik ve müzikal açıdan değerlendirmelerinin ezberleme becerilerinin gelişimine ve performanslarına olumlu yönde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop students' ability to play musical works by heart with activities that are based on learning strategies in guitar education and to evaluate them within the framework of the dimensions determined in the research. This research is an action research. In the determination of the study group of the research, criterion sampling method, one of the purposive sampling methods, is preferred. In this context, the study group of the research consists of third-year undergraduate students who took Individual Instrument Training 6 -Guitar course for the first time in the spring semester of the 2021-2022 academic year in Muğla Sıtkı Koçman University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, who regularly attend the lessons, have high guitar playing experience, are advanced in their instrument, have played their works by heart before during their guitar education and participated in the research voluntarily. Research data is collected with three data collection tools: semi-structured interview forms created by the researcher, guitar performance observation form and researcher notes. In the research, descriptive analysis method is used to analize the qualitative data obtained from student opinions and researcher notes. Paired sample T-test is used to analyze the quantitative data obtained to determine the effect of activities, that are based on learning strategies applied for playing the pieces by heart in guitar education, on the performance achievement of students. In the results obtained in line with the sub-objectives of the research, the students' perception is that; the learning strategies applied here support performance development in terms of factors such as focusing on performance and music on stage, expressing the nuances better, and increasing their command of the guitar. According to the student opinions, using different learning strategies helped them reach their learning goals in a shorter time, and positively affected their playing skills and performance. As a result of the application carried out within the framework of the action plan of the research, a significant difference is found between the guitar performance observation form pretest and posttest scores of the experimental group, and it is determined that the effect size value for the difference is at a high level. The results obtained from the researcher notes show that activities based on learning strategies help students acquire musical knowledge faster, code faster, recognize and correct their mistakes and also contribute positively to the memorization processes, minimize the mistakes made by the students regarding the parts they have difficulty with, help them play fluently (without stuttering) and make connections between different musical ideas. In addition, it is determined that, recording the work they studied within the scope of the practices and then making a technical and musical evaluation of the work by listening to both their own interpretations and others', had a positive effect on the development of their memorization skills and on their performance.