Husserl'in fenomenolojisinde hakikat arayışı ve yöntem sorunu
Seek for truth and the problem of method in Husserl's phenomenology
  1. Tez No: 820701
  2. Yazar: SELİN GÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİLAY KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin konusu Husserl'in fenomenolojisinde hakikat arayışı ve yöntem sorunudur. Hakikat arayışı fenomenolojiye gelinceye kadar bilim kesinliğinde olmaktan ziyade daha teorik temelli bir tanımla ortaya çıkmıştır. Ancak 20. yüzyıla gelindiğinde Husserl burada bir problem noktasını fark etmiş ve hakikatin fenomenolojide bilim kesinliğinde olması gerektiğine dair bir tez ileri sürmüştür. Bu tezi ile birlikte Husserl, hocası Brentano'nun katkı sağladığı kavramları geliştirerek fenomenolojik yöntemin kurucu filozofu olarak kabul edilmiştir. Hakikate ulaşmanın yöntemi olarak fenomenolojide epokhe yöntemini önermiş ve hakikate giden yolun aşamalarını göstermiştir. Tezin ilk kısmında hakikat ile ilgili tezlere değindikten sonra diğer kısımda fenomenolojiyi yöntem olarak ele alacağız ve diğer disiplinlerde nasıl tezahür ettiğine dair açıklamalara yer vereceğiz. Sonuç kısmında fenomenolojinin hakikat bağlamındaki tezlerine dair yorumlar yaptıktan sonra fenomenolojik yöntemin zorlukları ve katkıları üzerinde duracağız. Tezin temel iddiası genel itibariyle hakikat arayışının fenomenolojideki tezlerine değinmek ve fenomenolojinin yöntem olarak nasıl ortaya çıktığına dair problemleri öne sürdükten sonra birtakım çözüm önerilerine de yer vererek tezi sonuçlandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Until phenomenology, the seek for truth has emerged with a more theoretically based definition rather than scientific certainty. However, by the 20th century, Husserl recognized a problematic point here and put forward a thesis that truth should be scientifically precise in phenomenology. With this thesis, Husserl was recognized as the founding philosopher of the phenomenological method by enhancing the concepts contributed by his mentor Brentano. He proposed the epoché method in phenomenology as the method of reaching truth and indicated the stages of the way to truth. In the first part of the thesis, after mentioning the claims about truth, we will discuss phenomenology as a method while in the second part we will give explanations on how it manifests in other disciplines. In the conclusion, after commenting on the claims of phenomenology in the context of truth, we will emphasize the difficulties and contributions of the phenomenological method. The main claim of this thesis is to address the claims of seek for truth in phenomenology in general and to conclude by suggesting some solutions after putting forward the problems of how phenomenology emerged as a method.