Yoğun bakımda yatan hastalarda inkontinansa bağlı dermatit gelişmesini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the factors influencing the development of incontinence-related dermatitis in patients intensive care
  1. Tez No: 820702
  2. Yazar: BURCU TÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL ÜZEN CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET YOĞUN BAKIMDA YATAN HASTALARDA İNKONTİNANSA BAĞLI DERMATİT GELİŞMESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Burcu TÜLÜ Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç.Dr. Şengül ÜZEN CURA 25/08/2023, 74 Bu araştırma yoğun bakımda yatan hastalarda inkontinansa bağlı dermatit gelişmesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma 01.02.2022- 31.05.2022 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde genel yoğun bakım ünitelerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, Çerkezköy Devlet Hastanesi genel yoğun bakımda yatan ve inkontinansa bağlı dermatit (İBD) gelişen 114 hasta oluşturdu. Araştırmaya başlamadan önce ''İnkontinansa Bağlı Dermatit ve Şiddet Aracı''nın araştırmada kullanılabilmesi için mail yolu ile izin alındı (Ek-3). Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Bilimsel Araştırma Etik Kurulu'ndan Etik Kurul Onayı alındı (Ek-4) Etik kurul onayından sonra Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü'nden resmi yazılı izin alındı (Ek-5). Veri toplama aracı olarak,“Hasta Bilgi Formu”ve İnkontinansa Bağlı Dermatit ve Şiddet Aracı (İBDŞA) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, Tek Yönlü Anova Testi, Bağımsız Örneklem T testi, Mann Whitney U Testi, Bonferroni Düzeltme Testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINING THE FACTORS INFLUENCING THE DEVELOPMENT OF INCONTINENCE-RELATED DERMATITIS IN PATIENTS INTENSIVE CARE Burcu TÜLÜ Çanakkale Onsekiz Mart University School of Graduate Studies Master of Science Thesis in Nursing Science Advisor: Assoc. Prof. Dr. Şengül ÜZEN CURA 25/08/2023, 74 This study was conducted to determine the factors affecting the development of dermatitis due to incontinence in patients hospitalized in the intensive care unit. The research was conducted between 01.02.2022 and 31.05.2022 in general intensive care units at Çerkezköy State Hospital affiliated with the Ministry of Health. The sample of the study consisted of 114 patients who were hospitalized in the general intensive care unit of Çerkezköy State Hospital and developed dermatitis due to incontinence (IBD). Before starting the research, permission was received via e-mail to use the“Incontinence Dermatitis and Violence Tool”in the research (Ek-3). Ethics Committee Approval was received from Çanakkale Onsekiz Mart University Rectorate Graduate Education Institute Scientific Research Ethics Committee (Annex-4). After the ethics committee approval, official written permission was received from Tekirdağ Provincial Health Directorate (Ek-5).“Patient Information Form”and "Incontinence-Related Dermatitis and Violence Tool (İBDŞA) were used as data collection tools. One-way Anova Test, Independent Sample T test, Mann Whitney U Test, Bonferroni Correction Test were used to evaluate the data. P0.05).