Yoğun bakım hastalarında inkontinans alakalı dermatit gelişiminin incelenmesi
Investigation of incontinence-related dermatitis development in intensive care patients
  1. Tez No: 742567
  2. Yazar: YASEMİN KAYMAK KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yoğun bakımın doğası gereği yoğun bakımda bulunmak birçok riski de beraberinde getirir. Bu risklerden biri ise yatağa bağımlılığın artmasına bağlı en sık gelişen deri ve doku bütünlüğünde bozulmadır. İAD, yoğun bakım ünitelerinde, deri ve doku hasarı sonucu en çok göze çarpan cilt lezyonudur. Cilt bütünlüğünün devamını sağlamanın ve İAD'den kaçınmanın en iyi yolu risk altındaki kişileri belirleyerek herhangi bir hasar oluşmadan harekete geçmektir. İAD için oluşturulan standart önleme ve tedavi algoritmalarının, İAD'i azaltmada hemşireler için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmada yoğun bakım hastalarında inkontinans alakalı dermatit gelişiminin incelenmesi amaçlandı. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Evrenini bir araştırma hastanesinin iki yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar, örneklemi son 6 ay içinde bu ünitelere yatan 370 hasta üzerinden yapılan örneklem hesabı ile 185 hasta oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Hastalara İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu ve İnkontinans ile İlişkili Dermatiti Değerlendirme Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar için; Shapiro-Wilk testi, karşılaştırmalarında Bağımsız Gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Bonferroni, Friedman Test, Pearson ki-kare test, Fisher's Exact testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Because of the nature of intensive care, there are numerous hazards associated with being in intensive care. One of these risks is the degradation of skin and tissue integrity, which most often occurs as a result of extended period of being bedridden. IRD is the most visible skin lesion in intensive care units as a result of skin and tissue damage. Identifying persons at risk and taking action before any damage develops is the best method of maintaining skin integrity and avoid IRD. It has been proven that nurses have been successful in lowering IRD utilizing standard preventative and therapy algorithms created for IRD. The study's objective was to analyze the development of incontinence-related dermatitis in patients in intensive care. The research was descriptive and cross-sectional. The population was made up of patients admitted to two intensive care units at a research hospital, and the sample was made up of 185 patients drawn from a total of 370 patients admitted to both units in the previous six months. The data were collected utilizing the Incontinence-Related Dermatitis Rating Scale and the Patients' Descriptive Characteristics Form prepared by the researcher. For descriptive statistical methods in data analysis, the Shapiro-Wilk test was utilized; for comparisons, the Independent Groups t test, Mann-Whitney U test, Bonferroni, Friedman Test, Pearson chi-square test, and Fisher's Exact test were utilized.