Tosya ilçesinin ekonomik coğrafyası
The Economic geography of the district Tosya
- Tez No: 82072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOMUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tosya ilçesi, Batı Karadeniz Bölümü'nün güneyinde yer alır. İdari olarak Kastamonu iline bağlı bir ilçe olan Tosya 1197 km2 yüzölçümüne sahiptir. İlçe merkezinin deniz seviyesinden olan ortalama yükseltisi 870 m'dir. Arazisinin çok büyük kesimini dağların kapladığı Tosya ilçesinde diğer jeo- morfografik birimleri plato alanları, birikinti yelpazeleri, vadiler, akarsular ve bu akarsuların vadi tabanlarındaki düzlükler oluşturur. En önemli akarsuyu ilçe topraklarını doğu-batı doğrultusundaki tektonik bir oluk içinde akan Devrez Çayı oluşturur. Karadeniz ve İç Anadolu iklimleri arasında geçiş tipi bir iklimin görüldüğü araştırma alanında geniş alanlar ormanlarla kaplıdır. Tosya ilçesinde 1935'ten 1960'a kadar tedrici olarak artan kır nüfusu özel likle 1970'lerden sonra hızlı bir şekilde azalmaya başlamıştır. Bu azalışta geçim kaynaklarının kıtlığı ve şehrin çekiciliği başlıca nedenler olmuştur. Kırsal kesim den büyük şehirlere olan göçlerde özellikle İstanbul başta gelmektedir. Şehir nüfusunda 1990'a kadar nüfus artışı mevcut iken bu tarihten sonra ise nüfus,art- mak bir yana azalmıştır. Tosya ilçesinde 52 köy, bir merkez köy ve bir de şehir yerleşmesi mevcuttur. Köylerin büyük kesiminde mahallelerin hakim olduğu dağınık yerleşme tipi görülür. Tosya ilçesinin ekonomisi tarım ve endüstriye dayanır. En çok yetiştirilen tarım ürünleri çeltik, buğday, arpa, şekerpancarı, çeşitli meyve ve sebzelerdir. Ancak bu ürünler içinde çeltiğin çok ayrı bir yeri vardır. Hayvancılığında önemli olduğu ilçede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı ve arıcılık yapılır. Linyit ve manganez başlıca yeraltı kaynaklarıdır. İlçede tarıma, metale, toprağa ve cama dayalı endüstri kuruluşları faaliyet göstermektedir. İşletmelerin tamamı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler şeklindedir.İlçenin diğer şehir ve bölgelerle ulaşımı karayolu ile sağlanmaktadır. Çok canlı bir ekonomiye sahip olan Tosya tüm köylerin ve yakın çevrenin pazarı duru mundadır ve bulunduğu alanda önemli bir merkezdir.
Özet (Çeviri)
Administrative district called Tosya is located in the south of Black Sea Region. Tosya, being the administrative district of Kastamonu, depends on it managerially. The avarage altitude of the district from the sea level is 870 meters. The other jeomorfografik units within Tosya district is covered mostly with mountains in the land and which are formed as regional plato, accumulated fans, valleys, rivers and plains within valley levels. The most important river is called Devrez which flows in the east-west direction as a techtonic channel. This typical regianal research has a special transition among Black Sea and Central Anatolion Climates and hence is covered with forests. The moderate increase at the contryside population between 1935-1960 in Tosya district has begun to a sudden decrease especially after 1 970's. The prin cipal reasons of this diminshing margins are inadequate living standarts and the altractiveness of the so called regional district. Istanbul takes the primary step in the migration from countryside to big cities. The population of center was in increase up to 1990's whereas atfer the time it decrieased enormously. Tosya district has 52 villages, a central village and a temporary habitat. Dominated scattered type can be seen in most sections of the villages. Economy of Tosya province is based on agriculture and industry, Most raised agricultural products are, rice in the husk, wheat, sugar beet, various fruits and vegetables. However, rice in the husk has a many different place withinthese crops. Stockbreeding is important in this town. Furthermore, large farm animals, small farm animals, poultry and apiculture has been functioned. Principal underground sources are lignite and manganese. Industry institutions based on glass, soil, metal, agriculture has been active in town. All of the busi ness enterprises are in the form of small and medium sized farm holdings. Transportation with other cities and regions is being provided by highway. Tosya, having a live economy, is in the position of a market of whole villages and near by places and it is an important center of the so called area.