Okul öncesi dönem çocukları için drama temelli öğrenmeye dayalı eğitim programının tersine çevirme becerileri üzerine etkisi
The effect of education program based on drama-based learning on inversion skills for preschool children
- Tez No: 820722
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocukları için drama temelli öğrenmeye dayalı eğitim programının tersine çevirme becerileri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın amacına bağlı olarak“Drama Temelli Tersine Çevirme Becerisi Eğitim Programı”geliştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“60-72 Aylık Çocuklar için Tersine Çevirme Becerisi Testi”kullanılmıştır. Çalışmada uygun örnekleme yöntemi kullanılmış, İstanbul ili Kadıköy ilçesinde çalışmaya katılmayı kabul eden bir okuldan deney grubu için 20, kontrol grubu için 19 olmak üzere toplam 39 çocuk ile çalışılmıştır. Program, niteliksel ve niceliksel tersine çevirme becerilerine yönelik hazırlanan 17 etkinlikten oluşmaktadır. Altı haftalık hazırlanan programda etkinlikler ilk 5 hafta haftada üç; son hafta haftada iki gün uygulanmıştır. Deneysel çalışma uygulanırken; bu süreçte araştırmacı tarafından hazırlanan“Drama Temelli Tersine Çevirme Becerisi Eğitim Programı”deney grubuna uygulanmış, kontrol grubuna ise kendi okul müfredatları üzerinden okul öncesi öğretmenleri tarafından günlük etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler uygun istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma) kullanılmış ve bağımsız ilişkiler arasındaki anlamlılık incelenirken Mann Whitney U, bağımlı ilişkiler arasındaki anlamlılık incelenirken ise Wilcoxon Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre“Drama Temelli Tersine Çevirme Becerisi Eğitim Programı”nın uygulandığı deney grubunda anlamlı farklılaşma meydana gelirken, kontrol grubunda bir farklılaşma görülmemiştir. Deney grubunun somut nesne problemlerinden aldıkları puanlar sonucu seviyeleri orta düzeyden yüksek düzeye gelirken, resimli sözel problemler ve sözel problemlerde seviyeleri düşük düzeyden yüksek düzeye ulaşmıştır.“Drama Temelli Tersine Çevirme Becerisi Eğitim Programı”nın uygulandığı deney grubunun tüm alt testlerden aldıkları puanların, kontrol grubunda yer alan çocukların aldıkları puanlardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Program uygulamasından beş hafta sonra yapılan kalıcılık testi sonucunda programın kalıcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve uygulanan“Drama Temelli Tersine Çevirme Becerisi Eğitim Programı”nın 60-72 aylık çocukların tersine çevirme becerilerini geliştirme açısından etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of a drama-based education program on the inversion skills of preschool children. In line with the research purpose, the“Drama-Based Inversion Skill Education Program”was developed. The research followed a quantitative research method and employed a pre-test post-test control group quasi-experimental design. The data collection instrument used in the study was the“ Inversion Skill Test for Children Aged 60-72 Months,”which was developed by the researcher. The study employed an appropriate sampling method and worked with a total of 39 children from a school in the Kadıköy district of Istanbul, Turkey, with 20 participants in the experimental group and 19 in the control group who agreed to participate in the study. The program consisted of 17 activities designed to enhance both qualitative and quantitative inversion skills. The program was implemented over six weeks, with three activities conducted per week during the first five weeks and two activities per week during the final week. During the experimental study, the“Drama-Based Inversion Skill Education Program”prepared by the researcher was applied to the experimental group, while the control group received daily activities based on their regular preschool curriculum, conducted by their preschool teachers. The data obtained from the research were analyzed using a suitable statistical package program. Descriptive statistics (percentages, frequencies, means, and standard deviations) were used for data analysis, and the Mann-Whitney U test was used to examine the significance of independent relationships, while the Wilcoxon Test was used to assess the significance of dependent relationships. According to the research results, significant improvement was observed in the experimental group where the Drama-Based Inversion Skill Education Program was implemented, whereas no significant changes were observed in the control group. The experimental group demonstrated an increase in their performance levels from moderate to high in concrete object problems, from low to high in picture verbal problems and verbal problems. The scores obtained by the experimental group in all sub-tests were found to be statistically significantly higher than those of the children in the control group. The results of the follow-up test conducted five weeks after the program implementation indicated that the program's effects were sustained over time. Based on the obtained results, it can be concluded that the“Drama-Based Inversion Skill Education Program,”developed and implemented by the researcher, is effective in enhancing the inversion skills of children aged 60-72 months.