Okul öncesi öğretmenlerinin drama temelli etkileşimli okuma etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinde değer kazanımına etkisi
The effect of drama-based interactive reading activities on preschool students' value gain
- Tez No: 860822
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırmada okul öncesi dönem öğrencilerde drama temelli etkileşimli okuma etkinlikleriyle öğrencilere değer kazandırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmada öncelikle nicel çalışmanın yürütülüp sonuçların analiz edildiği ve sonrasında bu sonuçların nitel araştırmayla daha detaylı bir şekilde açıklamak için tekrar yapılandırılan açımlayıcı sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 15 deney grubu 15 kontrol grubu olmak üzere 30 öğrenci ve deney grubunun velileri katılım göstermiştir. Araştırma Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından SDK-2022-10752 proje kodu ile desteklenmiştir. Proje kapsamında araştırmanın uygulama aşamasında kullanılacak materyaller sağlanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak ''Okul Öncesi Değerler Ölçeği'' veli ve öğretmen formları uygulanmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak da yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Bulgular: Uygulanan ölçek sonucunda drama temelli etkileşimli kitap okuma yönteminin deney grubundaki öğretmen ve velilerde ön test ve son test puanlarında anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş, gelir durumu, çocuk sayısı gibi değişkenlerin hem deney hem de kontrol grubunda anlamlı etkisinin olmadığı fakat eğitim değişkeninde deney grubu velilerde anlamlı sonuç çıktığı bulgusuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğretmenlerin değer kazanım son test sonuçlarında düşüş olduğu, deney veli grubunun son test puanlarında artış olduğu bulunmuştur. Ayrıca veliler ile yapılan görüşme sonuçlarında öğrencilerde sosyal-duygusal, bilişsel becerilerde, kişilik gelişiminde ve farkındalık temalarında gelişmelerin olduğu, çocuklarda değer kazanımının sağlandığı elde edilen bulgular arasındadır. Sonuçlar: Araştırma bulguları doğrultusunda deney grubu öğretmen ve velilerde anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Kontrol grubu öğretmenlerde anlamlı sonuç elde edilirken kontrol grubu velilerde anlamlı sonuç elde edilmemiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda drama temelli etkileşimli okuma etkinliklerinin okul öncesi öğrenciler de sosyal gelişim, paylaşma değerlerinde anlamlı olduğu, uygulama sonucu öğrencilerin okul dışı yaşamlarında da olumlu yansımaların olduğu ve okul öncesi öğrencilerde değer kazanımında etkili bir uyulama olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to add value to preschool students through drama-based interactive reading activities. Method: In our study, firstly, the quantitative study was conducted and the results were analyzed, and then the exploratory sequential mixed method was used, which was restructured to explain these results in more detail with qualitative research. In the study, 30 students, 15 experimental groups and 15 control groups, and parents of the experimental group participated in the study. The research was supported by Atatürk University Scientific Research Projects with the project code SDK-2022-10752. Within the scope of the project, materials to be used in the implementation phase of the research were provided. As a quantitative data collection tool,“Preschool Values Scale”parent and teacher forms were used. A semi-structured interview form was also used as a qualitative data collection tool. Findings: In the findings of the research, it was seen that there were significant differences in the pre-test and post-test scores as a result of the scale applied to the teachers and parents in the experimental group of the drama-based interactive book reading method. It was attained that there was no significant effect on gender, age, income status, and number of children in both the experimental and control groups, but there were significant results in the parents of the experimental group in the education variable. It was found that there was a decrease in the post-test results of the experimental and control group teachers, and there was an increase in the post-test scores of the experimental parent group. In addition, as a result of the interviews with the parents, it is among the findings that there are improvements in social-emotional, cognitive skills, personality development and awareness themes in the students, and that value gain is achieved in children. Conclusions: In line with the findings of the research, significant results were obtained in the experimental group of teachers and parents. While significant results were obtained in the control group teachers, no significant results were obtained in the control group parents. As a result of the research, it was concluded that drama-based interactive reading activities were meaningful in social development and sharing values in preschool students, that there were positive reflections in the out-of-school lives of students as a result of the application, and that it was an effective application in the acquisition of value in preschool students.