Uzaktan çalışma uygulamalarının çalışan motivasyonu üzerine etkisi: İstanbul ilinde özel sektörde çalışanlar üzerine araştırma
The impact of remote working practices on employee motivation: A study on employees in the private sector in Istanbul
  1. Tez No: 820764
  2. Yazar: GÜL BAHAR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada“Uzaktan Çalışma Uygulamalarının Çalışan Motivasyonu Üzerine Etkisi”incelenmiş olup, yüksek lisans tezi şeklinde sunulmuştur. Yaşanılan pandemi dönemi sonrasında özellikle dünya genelinde daha fazla yaygın hale gelen uzaktan çalışma uygulamaları, çoğu şirketler tarafından benimsenmiş, bazı şirketler tarafından kalıcı hale getirilmiş, bazı şirketler tarafından ise pandemi döneminin bitimi ile beraber şirket uygulamasından kaldırılmıştır. Motivasyonun iş dünyasında sağlanabilmesinin çalışma şeklinde yarattığı değişiklikler ve çalışanın şirkete sunabildiklerinde ortaya koyduklarının kalitesinde meydana getirdiği çıktılara olumlu ve olumsuz etkileri, kimi işverenler tarafından göz ardı edilse de bilinen bir gerçektir. Günümüzde motive olarak çalışmak isteyen ve bu motive ile iş-yaşam dengesine yön vermek isten çalışan bilinci ön plana çıkmıştır. Çalışanlar artık kendilerini neyin motive ettiğinin daha fazla bilincinde olarak iş dünyasında hareket etmekte ve motivasyon düşüklüğü yaşadıkları durumlarda kendilerini motive edebilecek imkanları sunan şirketlere yönelme eğilimindedir. Uzaktan çalışma pek çoğumuzun hayatında olumlu yönde değişiklikler yarattığı gibi şirketin sağladığı olanaklara göre de yine pek çoğumuzun hayatında az da olsa olumsuz durumlara sebep olabilmektedir. Günümüzde artık uygun şartların sağlanması ile beraber pek çok işin uzaktan yapılabileceği çalışanlar ve işverenler tarafından kabul edilmektedir. Ancak işletmelerin çoğu uzaktan çalışma uygulamasına karşı gelerek bu durumu göz önüne almamaktadır. Uzaktan çalışma ve motivasyon ilişkisindeki motive olma durumu uzaktan çalışmayı benimseyen şirketlerde yüksek orandadır. Çalışanların evli ya da bekar olmaları, çocuk sahibi olmaları, yönetici ya da çalışan olmaları, uzaktan çalışma uygulamasının motivasyon üzerinde yarattığı sonuçları etkilemektedir. Çünkü her insanın motivasyon kaynağı farklıdır. Ancak yadsınamaz derecede ilerleyen teknoloji ile beraber çalışanlar ofiste yaptıkları işleri evden de yapabileceklerinin bilincindedirler. Yeterli motivasyona sahip olan bireylerin çalıştıkları kuruma duydukları aidiyet ve işlerini yapma istekleri, şirket için olumlu sonuçlar çıkarmalarını, başarılar kazanmalarını, yeni fikirler üretmelerini ve bu sayede şirket için olumlu çıktılar yaratmayı beraberinde getirir. Şirketin belirlenen hedeflerine ulaşmasının çalışanlar ile gerçekleşebileceği yadsınamaz bir gerçektir. Bundan dolayı öncelik, çalışan motivasyonunun yükseltilmesi ve yüksek tutulmasıdır. Çalışmanın sonuçları 394 kişinin verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Effect of Remote Working Practices on Employee Motivation”was examined and presented in the form of a master's thesis. Remote working applications, which have become more common especially around the world after the pandemic period, have been adopted by most companies, made permanent by some companies, and removed from the company application by some companies with the end of the pandemic period. The changes in the way of working that the provision of motivation in the business world and the positive and negative effects on the outputs of the employee in the quality of what he can offer to the company are a known fact, although they are ignored by some employers. Nowadays, the awareness of employees who want to work motivated and who want to direct work-life balance with this motivation has come to the forefront. Employees are now more aware of what motivates them and tend to move towards companies that offer opportunities to motivate them in situations where they are less motivated. Remote work creates positive changes in the lives of many of us, and according to the opportunities provided by the company, it can cause a little negative situation in the lives of many of us. Today, it is accepted by employees and employers that many jobs can be done remotely with the provision of appropriate conditions. However, most businesses do not take this into account by opposing the practice of remote work. Motivation in the relationship between remote working and motivation is high in companies that adopt remote work. Whether employees are married or single, have children, are managers or employees, affects the results of remote working on motivation. Because every person's source of motivation is different. However, with undeniably advancing technology, employees are aware that they can do the same work from home as they do in the office. The belonging of individuals who have sufficient motivation to the organization they work for and their desire to do their jobs bring about positive results for the company, to gain success, to produce new ideas and thus to create positive outputs for the company. It is an undeniable fact that the achievement of the company's set goals can be realized with employees. Therefore, the priority is to increase employee motivation and keep it high. The results of the study are limited to the responses of 394 people.