COVİD-19 pandemi sürecinde uzaktan çalışma uygulamalarının banka çalışanlarının performansı açısından değerlendirilmesi : Kamu bankaları üzerinde bir uygulama
Evaluation of remote working applications in terms of the performance of bank employees during the COVİD-19 pandemic process: An application on public banks
- Tez No: 881050
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Esnek çalışma uygulamaları, zamansal ve mekansal açıdan esneklik sağlayan düzenlemeler bütünü olarak ifade edilebilir. Esnek çalışma uygulamaları; üretim sistemindeki değişimler, küreselleşme faaliyetlerinin hız kazanması, teknolojik gelişmeler gibi nedenlerle zaman içerisinde yaygınlık kazanmıştır. Son olarak 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni Coronavirus salgınını bir“pandemi”olarak nitelendirmesiyle birlikte, hükümetler pandeminin yayılmasının önüne geçebilmek amacıyla çeşitli tedbirler almışlardır. Kurumlarda ve işletmelerde uzaktan/evden çalışma sistemlerine geçilmesi de bu tedbirler arasındadır. Çalışanların uzaktan çalışma dönemlerinde beklentilerinin tespit edilmesi ve yönetilmesi, çalışanların ve örgütlerin performansları açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Covid-19 sürecinde uzaktan çalışma uygulamalarının bankacılık sektöründe çalışanların performansı üzerinde etkisinin olup, olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, Ankara ilinde kamu bankalarında çalışan 319 banka çalışanı ile yüzyüze iletişime geçilmiş olup, anket yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada; evden çalışmanın performans ve verimlilik üzerindeki etkisi incelenirken, evden çalışmanın performans ve verimlilik üzerindeki doğrudan etkisi ile dolaylı etkileri birlikte incelenmiştir. Çalışma modeli çerçevesinde dolaylı etkiler açısından iş yaşam dengesi, iş memnuniyeti ve iş motivasyonunun performans ve verimlilik üzerinde aracılık etkisinin olup, olmadığı araştırılmıştır. Model kapsamında doğrudan ve dolaylı etkiler regresyon analizi ile sınanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, evden çalışmanın performans ve verimlilik üzerindeki doğrudan etkisi istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Evden çalışmanın performans ve verimlilik üzerindeki etkisinde; iş memnuniyeti ve iş motivasyonunun aracılık etkilerinin bulunduğu, asıl belirleyici olan faktörün ise iş motivasyonu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flexible working practices can be defined as a set of arrangements that provide temporal and spatial flexibility. It has become widespread over time due to reasons such as changes in the production system, acceleration of globalization activities, and technological developments. Finally, on March 11, 2020, with the World Health Organization describing the new Coronavirus outbreak as a“pandemic”, governments have taken various measures to prevent the spread of the pandemic. Switching to remote/home working systems in institutions and businesses is among these measures. Determining and managing employees' expectations during remote working periods is important for the performance of employees and organizations. In this study, it was investigated whether remote working practices during the Covid-19 period had an impact on the performance of employees in the banking sector. Quantitative research method was used in the study. In this regard, face-to-face contact was made with 319 bank employees working in public banks in Ankara, and the survey method was applied. In the study; While the effect of working from home on performance and productivity was examined, the direct effect and indirect effects of working from home on performance and productivity were examined together. Within the framework of the working model, it was investigated whether work life balance, job satisfaction and work motivation have a mediating effect on performance and productivity in terms of indirect effects. Within the scope of the model, direct and indirect effects were tested with regression analysis. According to the findings of the study, the direct effect of working from home on performance and productivity was found to be statistically insignificant. On the impact of working from home on performance and productivity; It has been determined that job satisfaction and job motivation have mediating effects, and the main determining factor is job motivation.