Comparison between leadership and management and the impact of the leader on the company
Liderlik ve yönetim arasındaki karşılaştırma ve liderin şirket üzerindeki etkisi
- Tez No: 820771
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İş sektöründe liderlik ve yöneticilik terimleri sıklıkla eşanlamlı olarak kullanılmakla birlikte, farklı anlamlara sahiptir. Yönetim, kurumsal hedeflere ulaşmak için kaynakların etkin bir şekilde kullanıldığından emin olmak için sistemleri, yapıları ve süreçleri yerleştirme sürecidir. Öte yandan liderlik, bir kişinin bir grup insanı ortak bir hedefi gerçekleştirmeye teşvik etme ve zorlama kapasitesidir. Bir şirketin liderliğinin çeşitli etkileri olabilir. Güçlü bir lider, ekip üyelerine gelişme ve yeniliği teşvik eden bir ortamı teşvik ederek amaç, yön ve ilham verebilir. Ek olarak, çalışanların eylemlerini kuruluşun uzun vadeli hedefleriyle eşleştirmesine izin vererek iş için farklı bir vizyon sunabilirler. Bir liderin karar verme kapasitesi, bir şirketin performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir, çünkü genellikle bir firmayı başarıya veya başarısızlığa götürmekle görevlidirler. Sonuç olarak, operasyonların sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için yönetim çok önemliyken, bir organizasyonun başarısı için liderlik şarttır. Etkili bir lider, bir şirketi büyük başarı seviyelerine taşıyabilirken, zayıf liderlik başarısızlığa ve çöküşe yol açabilir. Bu nedenle, iyi bir lider, herhangi bir şirketin başarısı için bir ön koşuldur.
Özet (Çeviri)
In the business sector, the terms leadership and management are frequently used synonymously, yet they have distinct meanings. Management is the process of putting systems, structures, and processes in place to make sure that resources are used effectively to achieve corporate goals. On the other hand, leadership is the capacity of a person to encourage and compel a group of people to realize a common goal. A company's leadership can have a variety of effects. A strong leader can provide their team members purpose, direction, and inspiration, fostering an environment that encourages development and innovation. Additionally, they can offer a distinct vision for the business, allowing workers to match their actions to the organization's long-term objectives. The capacity of a leader to make decisions can have a big impact on how well a company performs because they are frequently in charge of leading a firm to success or failure. In conclusion, while management is crucial for the smooth running of operations, leadership is essential for the success of an organization. An effective leader can drive a company to great heights of success, whereas poor leadership can lead to failure and downfall. So, a good leader is a prerequisite for the success of any company.