Yakın partner ilişkilerinde cinsel şiddete maruz kalan kadınlarda depresyon ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between depression and life satisfaction in women exposed to sexual violence in intimate partner relations
- Tez No: 820775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı yakın partner ilişkilerinde cinsel şiddete maruz kalan kadınlarda depresyon ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca katılımcıların sosyodemografik özellikleri de değerlendirilerek bir çalışma yapılmıştır. Araştırmaya 18-64 yaş arasında en az ortaokul mezunu 385 kadın dahil edilmiş olup veriler çevrimiçi anket üzerinden toplanmıştır. Anket içerisinde öncelikle katılımcılardan sosyodemografik form ile yaş, ilişki durumu, eğitim durumu, şiddet geçmişi gibi konular hakkında bilgiler istenmiş sonrasında Yakın Partner İlişkilerinde Kadının Maruz Kaldığı Cinsel Şiddet Ölçeği (YPİKMKCŞÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği (YYDÖ) ile gerekli veriler toplanmıştır. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre; yakın partner ilişkilerinde cinsel şiddete maruz kalan kadınlarda depresyon ve yaşam doyumu arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Yakın partner ilişkilerinde cinsel şiddete maruz kalmak ile depresyon arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Ayrıca daha önce herhangi bir şiddet türüne maruz kalmış kadınların yakın partner ilişkilerinde cinsel şiddete maruz kalma oranının daha yüksek olduğu da görülmüştür. Bununla beraber şiddet geçmişi ile depresyon ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiye bakıldığında da negatif yönlü bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Bulgulara göre, çalışmayan bireylerin depresyon puanın daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yaş ve depresyon arasında düşük düzeyde negatif bir ilişki olduğu da elde edilen bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between depression and life satisfaction in women who have been exposed to sexual violence in intimate partner relationships. In addition, a study was conducted by evaluating the sociodemographic characteristics of the participants. 385 women between the ages of 18-64, at least secondary school graduates, were included in the study, and the data were collected via an online questionnaire. In the questionnaire, firstly, information about subjects such as age, relationship status, educational status, and violence history were asked from the participants with a sociodemographic form, and then necessary data were collected with the Sexual Coercion in Intimate Relationships Scale, Beck Depression Inventory and Adult Life Satisfaction Scale. According to the analysis results of the research; There is a negative relationship between depression and life satisfaction in women who have been exposed to sexual violence in intimate partner relationships. It is seen that there is a positive and significant relationship between exposure to sexual violence in intimate partner relationships and depression. It has also been observed that women who have been exposed to any form of violence before are more likely to be exposed to sexual violence in their intimate partner relationships. However, when the relationship between violence history, depression and life satisfaction was examined, it was found that there was a negative correlation. According to the findings, it was determined that the unemployed individuals had higher depression scores. It is also among the findings that there is a low level of negative relationship between age and depression.