Yetişkin bireylerde özgecilik düzeyinin, savunma biçimleri ve ebeveynlik stilleriyle olan ilişkisinin incelenmesi
Analysis of the relationship between altruism, level in adults with defense styles and parceived parenting styles
  1. Tez No: 820774
  2. Yazar: ONUR CAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada 18-65 yaş aralığındaki yetişkin bireylerdeki özgecilik düzeyinin, savunma biçimleri ve anne babalarına yönelik algılamakta oldukları ebeveynlik stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemi için İstanbul'da ikamet eden, 18-65 yaş arasındaki bireyler seçilmiştir. Veri toplama için dijital platformlar seçilerek online anketler katılımcılara iletilmiş ve bu doğrultuda 694 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma için kullanılan veri toplama araçları Sosyo-Demografik Form, Özgecilik Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi ve Young Ebeveynlik Ölçeğidir. Verilerin analizinde IBM SPSS 25 programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler için Bağımsız Gruplar T Testi, Mann Whitney U Testi, Pearson ve Spearman Korelasyon analizleri uygulanmış, ikiden fazla kategorik değişkenlerin analizi için Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis H analizleri kullanılmıştır. Değişkenlerin birbirlerini yordama becerisinin analiz edilebilmesi için çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular sonucunda değişkenler arasında kısmi derecede anlamlı ilişki görülmüştür. Özgecilik toplam puanı ile nevrotik ve olgun savunmalar arasında pozitif yönde, olgun olmayan savunmalar arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki gözlemlenmiştir. Aynı zamanda özgecilik toplam puanı ile duygusal bakımdan yoksul bırakıcı anne/baba, aşırı koruyucu evhamlı anne ve aşırı izin verici sınırsız anne puanları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Belirli ebeveynlik stillerinin, olgun ve nevrotik savunmalar ile pozitif yönde, olgun olmayan savunmalarla ise negatif yönde anlamlı ilişkiye sahip olduğu görülmektedir. Bununla birlikte ebeveynlik stilleri ve savunma biçimlerinin, özgecilik düzeyini kısmi düzeyde yordama becerisine sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the level of altruism, defensive styles and parenting styles perceived by their parents in adults aged 18-65. Individuals between the ages of 18-65, residing in Istanbul, were selected for the research sample. By choosing digital platforms for data collection, online surveys were sent to the participants and 694 people were reached. Data collection tools used for the research are Socio-Demographic Form, Altruism Scale, Defence Style Questionnaire and Young Parenting Inventory. IBM SPSS 25 program was used in the analysis of the data. Independent Sample T Test, Mann Whitney U Test, Pearson and Spearman Correlation analyzes were applied for the relationships between the variables, and One-Way Analysis of Variance and Kruskal Wallis H analyzes were used for the analysis of more than two categorical variables. Multiple Regression Analysis was applied to analyze the ability of the variables to predict each other. As a result of the findings obtained from the analyzes, a partially significant relationship was observed between the variables. There was a positive correlation between the total score of altruism and neurotic and mature defenses, and a negative correlation between immature defenses. At the same time, it was concluded that there was a negative significant relationship between the total altruism score and the scores of emotionally deprived mother/father, overprotective pessimistic mother, and overly permissive unbounded mother. It is seen that certain parenting styles have a positive relationship with mature and neurotic defenses and a negative relationship with immature defenses. It has also been revealed that parenting styles and defensive styles have the ability to partially predict the level of altruism.