Kronik insomni tanılı kadın hastalarda yakın partner cinsel şiddetine maruz kalmanın insomni şiddeti ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between exposure to intimate partner sexual violence and insomnia severity and sleep quality in female patients diagnosed with chronic insomnia
- Tez No: 963601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DURMAZ, PROF. DR. SAİME FÜSUN DOMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Partner şiddetine maruz kalmak bireylerde birçok uyku problemlerine neden olabilir veya var olan problemleri şiddetlendirebilir. Bu çalışmada kronik insomni tanılı kadın hastaların maruz kaldığı partner cinsel şiddetinin derecesi ile uykusuzluk şiddeti ve uyku kalitesi arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Uyku Bozuklukları Ayaktan Tedavi Merkezi'ne başvuran, kronik insomni tanılı 108 kadın hasta dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Uykusuzluk Şiddet Ölçeği (UŞİ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Yakın Partner İlişkilerinde Kadının Maruz Kaldığı Cinsel Şiddet Ölçeği (YPCŞÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (TSSB-KL) uygulanarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Veriler değerlendirildiğinde cinsel şiddete maruz kalan grupta, yakın partner cinsel şiddetine maruz kalmanın derecesinin anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres belirti düzeylerinden bağımsız olarak uykusuzluk şiddeti ve uykusuzluk kaynaklı gelişen günlük işlevsellik bozulması için yordayıcı olduğu bulunmuştur. Cinsel şiddete maruz kalmayan grupta ise anksiyete düzeylerinin uykusuzluk şiddeti için açıklayıcı olduğu saptanmıştır. Sonuç: İnsomni yakınmaları ile başvuran tüm kadınlarda partner cinsel şiddetinin taranması, değerlendirilmesi ve bu alanda yapılacak yeni çalışmaların partner cinsel şiddetinin sebep olabileceği uyku bozukluklarını ele alması; yakın partner şiddetine maruz kalan kadınların uykusuzluk problemlerini ve uykusuzluk kaynaklı gelişen günlük işlevsellikteki bozulmaları tedavi etmek açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Exposure to intimate partner violence can be the cause of sleep disorders or intensify the existing ones. This study aims to investigate the relationship between the degree of intimate partner sexual violence with sleep quality and insomnia severity in women with chronic insomnia diagnoses. Method: The study included 108 female patients diagnosed with chronic insomnia who applied to the Sleep Disorder Center in Erenköy Mental and Nervous Diseases Training and Research Hospital. A sociodemographic data form, Insomnia Severity Index (ISI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Sexual Coercion in Intimate Relationships Scale (SCIRS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), and Post-traumatic Stress Disorder (PTSD) Checklist for DSM-5 were administered to all participants, and the data collected were evaluated. Results: When evaluating the data, the degree of exposure to sexual coercion was found to be the precursor to the insomnia severity and interference with daily functioning resulting from insomnia, independent of anxiety, depression, and posttraumatic stress disorder levels in the group that has experienced sexual coercion. In the group with no exposure to sexual coercion, the anxiety levels were found to be meaningful for the insomnia severity. Conclusion: Screening and assessment of partner sexual violence in all women presenting with insomnia complaints, as well as future studies focusing on sleep disorders potentially caused by partner sexual violence, will be important for addressing insomnia and related impairments in daily functioning among women exposed to intimate partner violence.