Modern dünya madunları: Avrupa Birliği'nde göçmenler
Modern world subalterns: Migrants in the European Union
- Tez No: 820793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Modernitenin etkileri ve uluslararası göçle birlikte ulus devletin temel kavramlarından olan ulusun homojenitesi bozulmaktadır. Ulus devletler artan göç yoğunluğunu birer egemenlik krizi olarak anlamlandırmakta, göçmenin gelişine ve varlığına yönelik artan isteksizlik, milliyetçi aşırılıkları ve ötekileştirici söylemleri tetiklemektedir. Ulus devletin egemenlik krizi ve göçmene yönelik ötekileştirici tavır birbirini besleyen iyi-kötü düalizmleri şeklinde yeniden üretilmektedir. Bu tez kapsamında sosyolojik bir problem olarak göçmenlere yönelmiş ötekileştirici tavrın kökeni, esasen bir Tarih teorisi olan Maduniyet Yaklaşımının sunduğu dipten yukarı, eleştirel, postkolonyal bakış açısıyla açıklanmaya çalışılmış ve bu yaklaşımın yorumlayıcı bir paradigma olarak kullanılarak Uluslararası İlişkiler Disiplini literatürüne katkı sağlayabileceği savlanmıştır. Bunu yapmak için Avrupa Birliği, hem üyelerinin kolonyal geçmişleri hem de günümüzde uluslararası göçün yoğunlukla hedefi olan bir coğrafya olması nedeniyle analiz birimi olarak tercih edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümü madun ve Maduniyet Yaklaşımına dair genel bir bakışı yansıtmaktadır. İkinci bölümde, Uluslararası İlişkiler disiplininin temel kavramlarının postkolonyal bir eleştirisi yapılarak ve bu kavramların yaygın kullanılan tanımları Derridavari yapısöküme tabi tutularak madunlaştırıcı nitelik taşıdıkları ve dekolonize edilmesi gerekliliği üzerine durulmuştur. Üçüncü bölümde göç konusunda başvurulan göç teorileri tanıtılmış, kolonyal körlük içererek göçün sosyal boyutlarına ne kadar az değindikleri ve çoğunlukla yukarıdan aşağı bir analiz sundukları ortaya konulmaya çalışılmış ve Uluslararası İlişkiler disiplininde göç çalışmalarında Maduniyet Yaklaşımının sunduğu dipten yukarı bir bakış açısı açısıyla tekrar ele alınması gerekliliği yansıtılmıştır. Dördüncü bölümde ise bir analiz birimi olarak Avrupa Birliği'nde ve birliğin gelişiminde göçün önemli yeri olduğu aktarılarak sosyal entegrasyon politikalarının, biyopolitik uygulamaların ve Avrupa fikrinin maduniyetçi bir eleştirisi yapılmış, Avrupa Komisyonu raporları ve STK raporlarının sunduğu ampirik sonuçlarla Avrupa'da maduniyetin varlığına işaret edilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde maduniyete neden olan kavramlar ve uygulamalara yönelik tartışmalar, saptamalar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the effects of modernity and international migration the homogeneity of the nation as one of the essential concepts of the nation-state, is deteriorating. Nation states interpret increasing migration flows as a crisis of sovereignty and the reluctance towards the migration and existence of immigrants triggers the nationalist extremism and marginalizing discourses. The sovereignty crisis of the nation-state and the othering attitude towards immigrants are reproduced as a good-bad dualism that feeds each other. Within the scope of this dissertation, the origin of the marginalizing attitude towards immigrants is sought to determine through the bottom-up, critical, and postcolonial perspective of the Subalternistic Approach which is originally a theory of Historiography and is asserted that this approach could contribute to the literature of IR discipline as a hermeneutic paradigm. In order to do this, the European Union was chosen as an analysis unit because of some of its members' colonial past and being a targeted geography of international migration today. The first chapter of the study reflects an overview of the notion of subaltern and the Subalternistic Approach. In the second chapter, the essential concepts of the IR discipline are criticized in a postcolonial way and the commonly used definitions of these concepts are deconstructed in a Derridean way to emphasize their subordinating character and the need to be decolonized. In the third chapter, the theories of migration were introduced, it was tried to reveal how little they emphasize on the social dimensions of migration due to colonial blindness, which they mostly present a top-down analysis, and reflections towards the necessity of reconsidering the Subalternistic Approach in migration studies in the discipline of IR from a bottom-up perspective is provided. In the fourth chapter, a subaltern critique of social integration policies, biopolitical practices and the idea of Europe has been made by stating that migration has an important place in the European Union and the development of the union as a unit of analysis. In the discussion and conclusion part, discussions, determinations and suggestions about the concepts and practices that cause subalternity are provided.