Câḥiẓ ve Arap dilindeki yeri
Jāḥiẓ and its place in the Arabic language
- Tez No: 820805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada çok yönlü bir bilim insanı olan Ebû ʿUs̠mân ʿAmr b. Baḥr b. Maḥbûb“Câḥiẓ ve Arap Dilindeki Yeri”başlığıyla konu edinmiştir. Kendisi Kinâne kabilesinin bir kolu olan Leys̠ kabilesine mensûp olduğu için“el-Kinânî”ve“el-Leys̠î”, Baṣra'da doğduğu için“el-Basrî”, Muʿtezile mezhebine mensûp olduğu için de“el-Muʿtezileklinde nitelenmiştir. H 150-255 (M 767–864) yılları arasında yaşamıştır.“Câḥiẓ ve Arap Dilindeki Yeri”başlıklı bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve temel kaynaklarına değinilmiştir. Birinci bölümde onun hayatı ve eserleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde önce“Arap dili”açıklanmış daha sonra“Câḥiẓ'in Arap Dilindeki Yeri”genel başlığının kapsamı daraltılarak onun Arap dilinin en önemli ilimlerinden olan nahiv ve nahiv usulü hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmada elde edilen veriler maddeler halinde aktarılmışıtır.
Özet (Çeviri)
In this study, Abu ʿUthman ʿAmr b. Baḥr b. Maḥbūb is the subject of“Jāḥiẓ and Its Place in the Arabic Language”. He is“al-Kinānī”and“el-Leys̠ī”because he is a member of the Leys̠ tribe, a branch of the Kināne tribe.“al-Baṣrī”because he was born in Baṣra. Since he belonged to the Muʿtazila sect, he was described as“al-Muʿtezilī”. He lived between the years of Anno Hijra 150-255 (Anno Domini 767-864). This work, titled“Jāḥiẓ and Its Place in Arabic Language”, consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction part, the subject, purpose, importance, method and basic sources of the study are mentioned. In the first chapter, his life and works are examined in detail. In the second part, firstly,“Arabic language”was explained, then the scope of the general title“The Place of Jāḥiẓ in Arabic Language”was narrowed down and his views on nahw and nahw method, which are one of the most important sciences of the Arabic language, were discussed. In the conclusion part, the data obtained in the study were transferred as articles.