Finansal gelişme ve yoksulluk arasındaki ilişki: Türkiye üzerine ampirik bir inceleme
The relationship between financial development and poverty: An empirical study on Turkey
  1. Tez No: 820806
  2. Yazar: SEHER UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ATAY POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel bir sorun haline gelen yoksulluk tüm dünyanın gündeminde yer almaktadır. Yoksulluk sorunuyla mücadelede farklı politikalar uygulanabilmektedir. Yoksullukla mücadelede birçok mekanizma kullanılmakta ve bu yolla yoksulluk en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Finansal gelişme bu mekanizmaların arasında yer almaktadır. Finansal araçların çeşitli olması ve bu araçların herkes tarafından kullanılması, fon akışının güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi finansal gelişmeyi ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki yoksulluk ve finansal gelişme boyutunu ele aldıktan sonra finansal gelişmenin yoksulluk üzerindeki etkisini ampirik analiz yoluyla incelemektir. 1980-2022 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak analiz yapılmıştır. Analiz değişkenlerinden yoksulluk bağımlı değişken iken finansal gelişmede bağımsız değişkendir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda finansal gelişme ile yoksulluk arasında Johansen-Eşbütünleşme testinde eşbütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Uzun dönem katsayı tahminini tespit etmek amacıyla FMOLS ve DOLS yöntemleri kullanılmış ve değişkenler arasında pozitif ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty, which has become a global problem, is on the agenda of the world. Different policies can be implemented in the fight against the problem of poverty. Many mechanisms are used to combat poverty and in this way, poverty is tried to be minimized. Financial development is one of these mechanisms. The variety of financial instruments and the use of these instruments by everyone, and the safe and rapid flow of funds represent financial development. The aim of this study is to examine the effect of financial development on poverty through empirical analysis after considering the dimensions of poverty and financial development in Turkey. Analysis is made using annual data for the period 1980-2022. While poverty is the dependent variable from the analysis variables, it is the independent variable in financial development. The results obtained revealed a cointegration relationship between financial development and poverty in the Johansen-Co-integration test. FMOLS and DOLS methods were used to determine the long-term coefficient estimation and a positive relationship was determined between the variables.