İşaret dilinde görsel iletişim tasarımının kullanımı
Use of visual communication design in sign language
  1. Tez No: 820828
  2. Yazar: TURHAN EŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Her bireyi birbirinden ayıran fiziksel özellikler vardır. Bu fiziksel özellikler bir bireyin iletişim kurma süreci içerisinde konuşma, görme ve duyma vb. gibi yetiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu yetilerin biri veya birkaçının yetersiz olduğu durumlarda bireylerin, iletişim sürecine farklı yöntemlerle dahil olduğu görülmektedir. Geliştirilen yöntemler, dilsel ve bedensel ifadeler şeklinde tanımladığımız birer iletişim formu olarak karşımıza çıkmaktadır. Var olan bu çeşitlilik üzerine gerçekleştirilen birçok araştırmanın ortak noktasının“algılama”konusu kapsamında birleştiği verisine ulaşılmıştır. Diğer elde edilen veri ise“algılama”boyutunda görsel iletişimin katkısıdır. Bu noktadan hareketle, tez çalışması kapsamında görsel iletişimin“algılama”sürecine katkısı üzerine bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Var olan durumu ele almak için resmi işlemlerin çok yoğun olduğu bir mekân olan hastaneler çalışmanın sınırını oluşturan basamaklardan biri olmuştur. Kamu kurumlarında engelli bireylere yönelik yardımcı personel bulundurulması önemlidir. Ancak hastane ve benzeri büyük ve kalabalık kamu kurumlarında yardımcı personel sayısının yetersiz kalması kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle yardımcı personele destek olmak amacıyla geliştirilecek iletişim araçlarının varlığı, kamu kurumlarındaki iletişim sorununa çözüm olma konusunda önemli bir rol üstlenmektedir. İşitme engelli bireyler için bir hizmet tasarımına yönelik şekillenen araştırma kapsamında tasarlanan bilgilendirme tasarımı ile işitme engelli bir bireyin eşit hizmet alma hakkı için bir çözüm önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are physical characteristics that distinguish each individual from each other. These physical features can be seen and heard, etc., in the communication process of an individual. as such abilities. However, in cases where one or more of these abilities are insufficient, it is seen that individuals are involved in the communication process with different methods. The developed methods appear as forms of communication, which we define as linguistic and bodily expressions. It has been reached that the common point of many researches on this existing diversity is united within the scope of“perception”. The other data obtained is the contribution of visual communication in the dimension of“perception”. From this point of view, a case study was conducted on the contribution of visual communication to the“perception”process within the scope of the thesis study. Hospitals, which are a place where official procedures are very intense in order to deal with the existing situation, have been one of the steps that constitute the limit of the study. It is important to have auxiliary personnel for disabled people in public institutions. However, it is inevitable that the number of auxiliary personnel is insufficient in hospitals and similar large and crowded public institutions. For this reason, the existence of communication tools to be developed to support auxiliary personnel plays an important role in solving the communication problem in public institutions. A solution has been proposed for the right of a hearing impaired individual to receive equal service with the information design designed within the scope of the research shaped for a service design for hearing impaired individuals.