Tüketicilerin elektronik perakendecilerden satın alımlarına ve iletişimlerine dayalı pazar bölümlendirmesi: Düşük ilgilenimli ürün kategorileri üzerine bir araştırma
Market segmentation based on consumers' purchases and communications with electronic retailers: A study on low-interest product categories
- Tez No: 820849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmadaki amaç online alışveriş yapan tüketicilerin özelliklerini belirlemektir. Online alışveriş yapan tüketicilerin satın alma kanallarını kullanımlarına ve iletişimlerine göre düşük ilgilenimli ürünler üzerinde çalışma gerçekleştirmektir. Araştırma evrenini Erzurum ilinde ikamet eden bireyler oluşturmaktadır. Örneklem kolayda örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler Erzurum ilinde ikamet eden 300 kişiye online anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anketler araştırmacı tarafından mail ve telefon mesajları yoluyla katılımcılara iletilmiştir ve bunun sorucunda veri setinin analiz edilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde Faktör Analizi-Principles Components, Güvenirlik Analizi-Cronbach Alpha, Kümeleme Analizi-Two Step, Korelasyon Analizi teknikleri kullanılmıştır. Online mağazaların satın alma kanalları ve mobil, pc'nin medya temas noktalarına yoğunlaşarak küme analizi ile tüketiciler dört bölüme ayrılmıştır. Bu küme analizi psikografik ve demografik niteliklere göre yapılmıştır. Düşük ilgilenimli ürünlerde yapılan bu çalışma ile literatüre katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the characteristics of consumers who shop online and also to work on low-involvement products according to the use and communication of purchasing channels of consumers who shop online. The population of the research consists of individuals residing in Erzurum province. The sampling was carried out by convenience sampling method. Data were collected from 300 people residing in Erzurum by using online survey method. Questionnaires were sent to the participants via e-mail and telephone messages by the researcher, and the data were analyzed using the SPSS 22.0 program in the analysis of the data set. Factor Analysis-Principles Components, Reliability Analysis-Cronbach Alpha, Cluster Analysis-Two Step, Correlation Analysis techniques were used to analyze the research data. Consumers were divided into four parts by cluster analysis, concentrating on the purchasing channels of online stores and the media touchpoints of mobile and pc. This cluster analysis was made according to psychographic and demographic characteristics. It is thought that this study on low-interest products will contribute to the literature