Mülk Suresi Tefsiri(1b-31a) Giriş-Gramer-Metin Dizin
Tafsir of Surah Al Mulk(1b-31a) Introduction-Grammar-Text-Index
- Tez No: 820850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN TABAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in gerek Anadolu Türkçesine gerekse Doğu Türkçesine tercümeleri iki koldan gelişmiştir: Tefsirli tercümeler ve satır arası tercümeler. Bu çalışmada 14. Yüzyılda Eski Türkiye Türkçesi ile yazılmış olan Mülk Sûresi Tefsiri (İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Kitaplığı 3779 numarada kayıtlı) 1b-31a varakları arası incelenmiştir. Metnin transkripsiyonu yapılarak sözlüklü bir ekler dizini hazırlanmıştır. Ayrıca Metnin imlası ve dil özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Translations of the Qur'ân al-kerîm into Anatolian Turkish and Eastern Turkish have developed in two branches: Commentary translations and interlinear translations. In this study, the 14th century Tafsir of Sūrah Al Mülk written in Old Turkish (registered in Istanbul University Turkish Language and Literature Department Library, number 3779) pages 1b-31a were analyzed. The text has been transcribed and an index of appendices with a glossary has been prepared. The orthography and language features of the text were also analyzed.