Çocuk yoğun bakım ünitesine kabul edilenhastalarda; C reaktif protein, kan glukoz vekan laktat düzeylerinin mortalite riskinibelirlemedeki prediktif değerininaraştırılması
Admitted to the pediatric intensive care unit in patients; C reactive protein, blood glucose and blood lactate levels affect the risk of mortality investigation of the predictive value in determination
- Tez No: 820863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELEBİ KOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Çocuk yoğun bakım ünitelerinde en güvenilir performans belirleyicisi mortalite oranlarıdır. Hastanın risk durumunu erken belirleyip, doğru tedaviyi uygulamak için, çocuk yoğun bakımda yatan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörlerin tanımlanması önemlidir. Çalışmamızın amacı; çocuk yoğun bakıma kabul edilen hastaların CRP, kan laktat ve glukoz düzeylerinin mortalite ile ilişkisini analiz etmektir. Mortaliteyi hesaplamada çocuk yoğun bakım pratiğinde yaygın olarak kullanılan 'Pediatric Risk of Mortality III' PRISM III ve 'Pediatric Sequential Organ Failure Assessment' pSOFA skorları kullanılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif tipte, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Konya Şehir Hastanesi 3. Basamak Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (ÇYBÜ) yapıldı. Diyabetik ketoasidoz, metabolik hastalık, kronik kalp hastalığı veya kronik akciğer hastalığı tanısı olmayan 28 gün 18 yaş arası kız ve erkek hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastane işletim sisteminden ve hasta dosyalarından gerekli verilerine eksiksiz ulaşılabilen 274 hasta toplandı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ÇYBÜ'de hangi tanıyla takip edildiği, yatış süreleri, solunum destek durumları, inotrop destek durumları, exitus ve sağ kalım şeklinde mortaliteyi bildiren sonlanımları, PRISM III skorları, pSOFA skorları, yatışında görülen CRP, kan laktat ve glukoz düzeyleri kaydedildi ve istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 120'si (%43,8) kız ve 154'ü (%56,2) erkek olmak üzere toplam 274 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortancası 37,5 ay (min 1, maks 216) (IQR 12-120), yatış süresi ortancası 4,0 gün (min 1, maks 170) (IQR 2,0-7,0). Tanılar içinde en sık görüleni %14,6 ile zehirlenmeydi. İkinci sıklıkta %13,5 ile pnömoniler ve üçüncü sıklıkta ise %11,3 ile konvülsiyonlar gelmekteydi. Hastaların 181'i (%66,1) solunum desteği almıştı. Solunum desteği alanların 65'inin (%35,9) mekanik ventilasyon ihtiyacı olurken, 65'i (%35,9) yüksek akış oksijen tedavisi ve 51'i (%28,2) maske ile oksijen tedavisi almıştı. Hastaların 43'ü eksitus olmuştu ve mortalite oranı %15,7 idi. Exitus olan hastaların CRP ortalaması 39,6±67,6 mg/L iken, sağ kalan hastaların CRP ortalaması ise 20,6±43,9 mg/L bulunmuştu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Glukoz değeri 200 mg/dl olanların ise %33,3'ü exitus olmuş, aralarında anlamlı farklılık görülmüştür (p5 mmol/L olanların ise %70'i exitus olmuş aralarında anlamlı farklılık görülmüştür (p5 mmol/L olanlar ile diğer gruplar arasındaki farktan kaynaklanmıştır. Laktat için yapılan ROC analizine göre cut-off değeri 2,8 mmol/L idi (AUC: 0,776, sensitivitesi %67,4, spesifitesi %79,2, pozitif prediktivitesi % 37,7, negatif prediktivitesi % 92,9).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The most reliable predictor of performance in pediatric intensive care units is mortality rates. In order to determine the risk status of the patient early and to apply the right treatment, it is important to define the factors affecting mortality in patients hospitalized in the pediatric intensive care unit. Pediatric Risk of Mortality III (PRISM III) and Pediatric Sequential Organ Failure Assessment(pSOFA) scores, which are widely used in pediatric intensive care practice, were used to calculate mortality. PRISM III and pSOFA scores are widely used in pediatric intensive care practice to calculate mortality. The aim of our study; to analyze the relationship between CRP, blood lactate and glucose levels and mortality of patients admitted to the pediatric intensive care unit. Materials and Methods: This study is a retrospective and observational study. The study was carried out in Health Sciences University, Konya City Hospital, 3rd level Pediatric Intensive Care Unit. Male and female patients between 28 days and 18 years of age without a diagnosis of diabetic ketoacidosis, metabolic disease, chronic heart disease or chronic lung disease were included in the study. A total of 274 patients, whose data could be accessed from the hospital operating system and patient files, were collected. The patients' age, gender, diagnosis of follow-up in the PICU, length of stay, respiratory support status, inotropic support status, exitus and survival status, PRISM III scores, pSOFA scores, CRP at admission, blood lactate and glucose levels were recorded and statistical analyzes were made. Results: A total of 274 patients, 120 (43,8%) female and 154 (56,2%) male, were included in our study. The median age of the patients was 37,5 months (min 1, max 216) (IQR 12-120), and the median length of stay was 4,0 days (min 1, max 170) (IQR 2,0-7,0). The most common among the diagnoses is poisoning with 14,6%. The second frequency is pneumonia with 13,5% and the third frequency is convulsions with 11,3%. 181 (66,1%) of the patients received respiratory support. While 65 (35,9%) of those who received respiratory support needed mechanical ventilation, 65 (35,9%) received high flow oxygen therapy and 51 (28,2%) received oxygen therapy by mask. 43 of the patients died and the mortality rate was 15,7%. While the mean CRP of the patients who died was 39,6±67,6 mg/L, the mean CRP of the patients who survived was 20,6±43,9 mg/L, and the difference was not statistically significant.