Elektif laparoskopik kolesistektomilerde quadratus lumborum ıı, quadratus lumborum III ve paravertebral alan bloklarının postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic efficacy quadratus lumborum II, quadratus lumborum III and paravertebral plane blocks in elective laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 820864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR, UZMAN SERPİL ŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Quadratus Lumborum Bloğu (QLB) II ve QLBIII'ün Paravertebral (PV) blok gibi visseral analjezide etkin olduğu düşünülmektedir ve intraabdominal cerrahilerde multimodal analjezinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda elektif Laparaskopik Kolesistektomi (LK) planlanan vakalarda QLBII, QLBIII ve PV alan bloklarının postoperatif analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu randomize prospektif klinik çalışmaya, elektif LK cerrahisi planlanan 120 hasta dahil edildi. Hastalar QLBII, QLBIII ve PV yapılmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm gruplarda bloklar bilateral uygulandı. Tüm hastaların preoperatif 30 dakika hemodinamik parametereleri ve dermatom tutulum alanları kaydedildi. Genel anestezi uygulanan hastaların intraoperatif hemodinamik parametereleri ve remifentanil kullanımları kaydedildi. İntraoperatif hastalara postoperatif analjezi amacı ile 1 gr parasetamol ve 1mg/kg tramadol uygulandı. Postoperatif tüm hastalara intravenöz tramadol ile hasta kontrollü analjezi cihazı takıldı, 24 saatlik total tramadol kullanımları kaydedildi. Hastaların postoperatif 1., 6., 12. ve 24. saatlerdeki Visuel Analog Skala (VAS) değerleri kaydedildi. Blok başlama süresi, intraoperatif remifentanil tüketimi, postoperatif ilk analjezik kullanım zamanı, mobilizasyon ve taburculuk süreleri, postoperatif bulantı kusma ve omuz ağrısı gibi yan etkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında total tramadol kullanımı ve VAS skorları benzer bulundu. Paravertebral uygulanan hastalarda intraoperatif remifentanil kullanımı anlamlı düşük ve postoperatif ilk analjezik kullanım zamanının anlamlı uzun olduğu görüldü. Quadratus Lumborum Blok III yapılan gruplarda blok başlama süresi anlamlı uzundu. Gruplar arasında mobilizasyon ve taburculuk süreleri, postoperatif bulantı kusma ve omuz ağrısı gibi yan etkiler değerlendirildiğinde anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda LK cerrahisinde QLBII ve QLBIII bloklarının PV bloğa benzer şekilde postoperatif analjezik etkinlik sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Quadratus Lumborum Block (QLB) II and QLBIII are thought to be effective in visceral analgesia like Paravertebral block and are used as part of multimodal analgesia in intra-abdominal surgeries. In our study, we aimed to compare the postoperative analgesic efficacy of QLBII, QLBIII and PV plane blocks in cases where elective Laparoscopic Cholecystectomy (LC) was planned. Materials and Methods: 120 patients scheduled for elective LC surgery were included in this randomized prospective clinical study. The patients divided into three groups as QLBII, QLBIII and PV. Blocks were applied bilaterally in all groups. Preoperative 30-minute hemodynamic parameters and dermatome involvement areas of all patients were recorded. Intraoperative hemodynamic parameters and remifentanil use of the patients who underwent general anesthesia were recorded. 1 gr paracetamol and 1mg/kg tramadol were administered to intraoperative patients for postoperative analgesia. Intravenous tramadol and patient-controlled analgesia device were inserted in all patients postoperatively, and their 24-hour total tramadol use was recorded. The Visual Analogue Scale (VAS) values of the patients at the postoperative 1st, 6th, 12th and 24th hours were recorded. Block onset time, intraoperative remifentanil consumption, postoperative first analgesic use, mobilization, discharge times and side effects such as postoperative nausea, vomiting and shoulder pain were compared. Results: Total tramadol use and VAS scores were similar between the groups. Intraoperative remifentanil use was significantly lower and the postoperative first analgesic use time was significantly longer in patients who underwent PV. The block onset time was significantly longer in QLBIII groups. When the mobilization discharge times and side effects such as postoperative nausea, vomiting and shoulder pain were evaluated, no significant difference was found between the groups. Conclusion: In conclusion, in our study, it was observed that QLBII and QLBIII blocks provided postoperative analgesic efficacy similar to PV block in LC surgery.