Türkiye'de kamu kurumlarındaki istihdam politikalarının dönüşümü: 1999-2020 dönemine dair bir inceleme
Transformation of employment policies in public institutions in Turkey: An analysis of the period 1999-2020
- Tez No: 820865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kamuda çalışan personelin istihdam şekilleri ve mali hakları ile ilgili çalışma yapılmıştır. Kamuda istihdam edilen personelin sınıflandırma ve kadroya dayalı olarak özlük hakları hakkında nasıl bir iyileştirme yapılması gerektiği anlatılmıştır. Bunun yanında personel değerlendirmesi, bir örgütün gelecekteki özelliklerini ve performansını önemli ölçüde etkileyebilecek çok kriterli bir karar verme problemi olarak görülmektedir. Dolayısıyla kuruluşların insan gücünden en iyi şekilde yararlanabilmesi için personel seçiminin ve süreç içerisinde personel değerlendirmesinin uygun bir şekilde yapılması gerekir. Buradan hareketle, bu çalışmada, Türkiye'de kamu kurumlarındaki istihdam politikalarının dönüşümüne yönelik 1999-2020 dönemine dair bir inceleme yapmak amaçlanmıştır. Araştırmada doküman analizi kullanılmıştır. Araştırma sırasında ulaşılan bulgular dahilinde konuya yönelik olarak değerlendirme yapılmıştır. 657 sayılı Kanun kapsamında istihdam edilen personelin mali ve özlük, sosyal hakları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ayrıca kamuda istihdam edilen personelin merkezi bütçeye oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the employment types and financial rights of the personnel working in the public sector. It is explained what kind of improvement should be made about the personal rights of the personnel who are employed in the public sector based on classification and cadre. In addition, personnel evaluation is seen as a multi-criteria decision-making problem that can significantly affect the future characteristics and performance of an organization. Therefore, in order for organizations to make the best use of manpower, personnel selection and personnel evaluation in the process must be done appropriately. From this point of view, in this study, it is aimed to make an examination of the period of 1999-2020 for the transformation of employment policies in public institutions in Turkey. Document analysis was used in the research. Within the scope of the findings obtained during the research, an evaluation was made regarding the subject. The financial, personal and social rights of the personnel employed within the scope of the Law No. 657 are explained in detail. In addition, the ratio of the personnel employed in the public sector to the central budget was calculated.