Beliren yetişkinlerin sharentıng yaşantılarına ilişkin görüşleri: Nitel bir çalışma
Opinions of emerging adults about their sharenting experiences: A qualitative study
  1. Tez No: 820874
  2. Yazar: MUSTAFA MARUF CANSIZLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ebeveynlerin çocukları hakkındaki kişisel bilgileri, fotoğraf ve video gibi görselleri sosyal medyada paylaşma davranışı 'sharenting' olarak tanımlanmaktadır. Bu ifade“Share''(paylaşmak) ve ”Parenting''(ebeveynlik) sözcüklerinin birleşiminden türetilmiştir. Ebeveynlerinin sosyal medya paylaşımlarında yer alan çocukların dijital ayak izlerinin onların gelecekteki istihdamları ve akademik hayatlarında uzun vadeli sonuçları olabileceği vurgulanmaktadır. Ebeveynler çocuklarının rızasını alsalar dahi bu paylaşımlar çocukları tarafından onaylanmayabilir. Sharenting konusunda bugüne kadar yapılan araştırmalar, esas olarak ebeveynlerin paylaşma güdülerine ve çevrimiçi olarak paylaştıkları içeriklere odaklanmıştır. Fiziksel mahremiyetin ve ebeveyn müdahaleciliğinin ebeveynle ilişkilerde belirleyici rol oynadığı beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin ebeveynlerinin sharenting davranışına yönelik deneyimleri ve bu olgunun onların geleceklerini (istihdam ve dijital ayak izi gibi) nasıl etkileyebileceğine yönelik herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı ebeveynlerinin sharenting davranışına maruz kalan beliren yetişkinlerin yaşantılarını bütüncül bir yaklaşımla ve ayrıntılı bir biçimde incelemek ve betimlemektir. Nitel araştırma desenine göre tasarlanan bu çalışmada fenomenoloji (olgu bilim) yöntemi kullanılarak bireysel ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla beliren yetişkinlerin sharenting deneyimlerine ilişkin veri toplanmıştır. Katılımcıların sharenting davranışına maruz kalma deneyimlerine ilişkin görüşleri analiz edilerek temalar, alt temalar ve kategoriler oluşturulmuştur. Beliren yetişkinlerin sharenting deneyimine yönelik hissettikleri, algıladıkları ebeveyn motivasyonları, sharenting davranışına karşı baş etme yöntemleri, ebeveynlerinden beklentileri ve bu yeni olgunun geleceklerine etkisine ilişkin bulgular tartışılmış; araştırmacılara ve uygulamacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The behavior of parents sharing personal information about their children and images such as photos and videos on social media is defined as 'sharenting'. This phrase is derived from a combination of the words“Share”and“Parenting”. It is emphasized that the digital footprints of children in their parents' social media posts may have long-term consequences in their future employment and academic life. Even if parents get their children's consent, these posts may not be approved by their children. Research on sharenting to date has mainly focused on parents' motivation to share and the content they share online. There are no studies on the sharenting experiences of youngs in emerging adulthood, where physical privacy and parental interventionism play a decisive role in relations with parents, and how this phenomenon may affect their future (such as employment and digital footprint). The main purpose of this research is to examine and describe the experiences of emerging adults who are exposed to their parents' sharenting behavior with a holistic approach and in detail. In this study, which was designed according to a qualitative research design, data on the sharenting experiences of emerging adults were collected through individual and focus group interviews using the phenomenology method. Themes, sub-themes and categories were created by analyzing the views of the participants about their experiences of being exposed to sharenting behavior. The findings related to the feelings and perceived parental motivations of emerging adults regarding the sharenting experience, their coping methods against the sharenting behavior, their expectations from their parents, and the effect of this new phenomenon on their future are discussed. Then, suggestions were made to researchers and practitioners.