Beliren yetişkinlerin algıladıkları ebeveynlik davranışları, kimlik statüleri ve iyi oluşları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of relations between emerging adults' perceived parenting behaviors, identity statuses and well-being
- Tez No: 551974
- Danışmanlar: PROF. DR. TELAT GÜL ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın temel amacı beliren yetişkinlerin anne ve babalarından algıladıkları ebeveynlik davranışları ile iyi oluşları arasındaki ilişkilerde kimlik statülerinin aracı etkilerini incelemektir. Ayrıca beliren yetişkinlik dönemine ilişkin bazı tanımlayıcı bulgular da sunulacaktır. Bu amaçla 19-26 yaşları arasındaki 193 kadın ve 154 erkek olmak üzere toplam 347 üniversite öğrencisine Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Görüşü Ölçeği, Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği, Genişletilmiş Objektif Ego Kimlik Statüsü Ölçeği, Psikolojik İyi Olma Ölçekleri, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Beliren yetişkinlik döneminin özelliklerini ölçen Yaşam Görüşü Ölçeği'nden alınan puanların cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için yapılan analizlerde, yalnızca kimlik keşfi-arada hissetme boyutunda anlamlı farklılık olduğu, kadınların erkeklerden daha yüksek düzeyde kimlik keşfi-arada hissetme özelliğini deneyimledikleri bulunmuştur. Beliren yetişkinlik dönemi özelliklerinin ebeveynlerle birlikte ve ebeveynlerden ayrı yaşama durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiş; ebeveynlerinden ayrı yaşayan beliren yetişkinlerin kimlik keşfi-arada hissetme ve olanakları deneme-kendine odaklanma özelliklerini daha yüksek düzeyde deneyimledikleri bulunmuştur.“Yetişkinliğe ulaştığınızı düşünüyor musunuz?”sorusuna katılımcıların %57.1'inin“bazı yönlerden evet, bazı yönlerden hayır”şeklinde cevap verdiği görülmüştür. Ayrıca beliren yetişkinlerin ebeveynleriyle ilişkilerine dair tanımlayıcı bulgular da elde edilmiştir. Beliren yetişkinlerin anne ve babalarından algıladıkları ebeveynlik davranışları (duyarlık, özerklik desteği, psikolojik kontrol) ile iyi oluşları (psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu, benlik saygısı) arasındaki ilişkide kimlik statülerinin (başarılı, moratoryum, dağınık, ipotekli) aracı etki gösterdiğine dair bulgular elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of identity statuses on the relation between the emerging adults' perceived parenting behaviors and well-being. Furthermore, the study puts forward certain descriptive findings on the emerging adulthood. For this purpose, Personal Information Form, Views of Life Survey, Leuven Adolescent Perceived Parenting Scale, Extended Objective Measure of Ego-Identity Status, Scales of Psychological Well-Being, Satisfaction with Life Scale, and Rosenberg Self-Esteem Scale were applied to 347 university students (193 females and 154 males) between the ages of 19 and 26. The examinations made in order to determine whether the Views of Life Survey scores differentiated by the gender show that only significant difference occurs in the identity exploration/feeling in-between feature, and females experience this feature more deeply than males. Moreover, the study examines whether the features of emerging adulthood differentiate in accordance with living with or without parents, showing that the emerging adults living without their parents experience the identity exploration/feeling in-between and experimentation/self-focused more deeply. 57.1% of the participants gave the answer“In some ways, yes; in some ways, no.”to the question“Do you think you've reached adulthood?”. In additon, descriptive findings about the relationship between emerging adults and their parents were obtained. The study presents evidence that identity statuses (achieved, moratorium, diffusion, foreclosure) has mediating role between emerging adults' perceived parenting behaviors (responsiveness, autonomy support, psychological control) and well-being (psychological well-being, life satisfaction, self-esteem). The findings presented in the study are discussed within the context of the literature review.