Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin Mesnevî'sindeki mürşid-mürid ilişkisi ve manevî danışmanlık ve rehberlikteki danışman-danışan arasındaki ilişkiye bakış
The relationship of the murshid-murid in Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî's Masnevi and overview of the relationship between the counseller-client in spiritual counseling and guidance
- Tez No: 820878
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Manevî danışmanlık ve rehberlik alanı ülkemizde henüz yeni gelişmekte olan bir çalışma alanıdır. İlgili çalışmada da henüz yeni filizlenen ve son yıllarda gitgide gelişimini sürdüren bu alan ile mevcudiyeti yüzyıllar öncesine dayanan dinî ve ahlâkî kültürümüzde önemli bir yere sahip olan tasavvuf alanının terbiye süreci mezcedilerek bir çalışma ortaya konulmak istenmiştir. Bu noktada her iki alanın da ortak öznesini teşkil eden“insan”unsurundan yola çıkılarak insanın özüne ve kendi benliğine yönelmesi üzerine“farkındalık”temelli bir çalışma ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylesine derinlikli bir konuda çalışma alanı olarak Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin en önemli eserlerinden birisi olan Mesnevî-i Şerif esas alınmıştır. Söz konusu eserin içerisindeki birtakım hikmetli hikâyelerden yararlanılarak, tasavvufî terbiye sürecinin öznelerini oluşturan mürşid-mürid ile manevî danışmanlık ve rehberlik sürecinin öznelerini teşkil eden danışman-danışan arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız manevî danışmanlık ve rehberlik kavramları ve süreciyle başlamış, ardından tasavvufî terbiye süreciyle devam etmiş ve nihayetinde Mesnevî'deki birtakım hikâyeler ışığında mürşid-mürid ilişkisine değinilerek son bulmuştur. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of spiritual counseling and guidance is a field of study that has just been developing in our country. In the related study, it is aimed to present a study by combining this field, which has just sprouts and continues its development in recent years, an the training process of the Sufi field, which has an important place in our religious and moral culture, whose existence dates back centuries. At this point, an“awareness”based study has been tried to be put forward on the orientation of the human being to her essence and self, starting from the“human”element, which his common subject of both fields. As a field of study on such a depth subject, Mesnevî-i Şerif, one of the most important works of Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, was taken as a bases. By making use of some wise anecdotes in the work in question it has been tried to establish a connection between the guide-disciple, who is the subject of the mystical upbringing process, and the counselor-client, who is the subject of the spiritual counseling and guidance process. Our study has begun with the concepts of spiritual counseling and guidance and process, then continued with the process of then the process of mystical-upbringing and finally in the light of some stories in Mesnevî, it ended by mentioning the relationship between the guide and the disciple. In the study, document analysis, which is one of the qualitative research methods, was used.