Psikoterapötik bir teknik olarak hikâye ile tedavi: Mevlânâ'nın Mesnevî'si örneği
Therapy with stories as a psychotherapeutic method: Rumi?s Mathnawi as an instance
  1. Tez No: 303692
  2. Yazar: AYŞE ŞULE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Hikâyeler, eski çağlardan günümüze; ruhsal huzuru sağlama, davranış değişiklikleri yaratma ve rehber olma gibi işlevleriyle kullanılmış evrensel araçlardır. Hikâyelerin bu özelliklerini fark eden modern çağ psikologları, hikâyeleri inceleyerek, onların insan psikolojisi üzerindeki etkilerini ortaya koymuşlar ve hikâyeleri, psikolojinin uygulama alanı olan psikoterapi içinde yardımcı bir yöntem olarak kullanmaya başlamışlardır.Büyük mutasavvıflardan Mevlânâ Celaleddin Rumi de, `Mesnevî' adlı eserinde, hikâyelere sıkça yer vermiş ve onların kullanımı hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunmuştur. Bu değerlendirmeler, modern psikoloji ekollerinin ortaya koyduğu tespitlerle benzerlikler taşımaktadır. Bu çalışmamızın amacı, örnek olarak seçtiğimiz Mevlânâ'nın Mesnevî'sindeki hikâye ve kullanımları, elde ettiğimiz veriler çerçevesinde inceleyerek, Mesnevî'nin psikoterapötik yönünü ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
From ancient time up to now, stories have been used as universal instruments of providing spiritual peace, creating behaviour changes and guidance. The modern psychologists who recognized the functions of stories, have worked on them, defined their effects on human psychology, and used them as an assisting method in `psychotherapy? which is the application field of psychology.One of the master mystics, Mawlana Jalaluddin Rumi, used stories in Mathnawi and made analysis on them. These points have considerable similarities to the ones pointed out by modern psychology approaches. The aim of this study is to evidence psychotherapeutic side of Mathnawi by analyzing the stories and utilizations.