Köy Hocası mecmuasının manevi danışmanlık ve rehberlik bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the village teacher journal (Köy Hocası mecmuası) in the context of spiritual counseling and guidance services
  1. Tez No: 820892
  2. Yazar: AYŞE SEDEF ASYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL HIZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Üryânîzâde Ali Vahîd Efendi'ye ait, ilk sayısı 1918 yılında yayınlanan, matbu ve süreli bir yayın olan Köy Hocası isimli mecmuanın, manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri bağlamında değerlendirilmesini konu alan bu çalışma, giriş, iki bölüm, sonuç ve ekler bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde insan yaşamında manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin öneminden bahsedilerek çalışmaya konu olan Köy Hocası mecmuası içerik ve biçim bakımından incelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde eser sahibi Üryânîzâde Ali Vahîd Efendi'nin hayatına yer verilmiş, müellifin diğer eserleri sıralanmış ve konuyla ilişkili görülen eserlerinden kesitler paylaşılarak bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise mecmuanın konuyla ilgili sayı ve başlıklarından alıntılar yapılarak manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri bağlamında değerlendirilmiş, günümüzdeki uygulamalara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise mecmua ve manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri genel bağlamda incelenmiş ve özetlenmiştir. Ekler bölümünde ise matbu bir eser olan mecmuanın görsellerine yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the evaluation of the journal named Köy Hocası, which is a printed and periodical, belonging to Üryânîzâde Ali Vahîd Efendi, the first issue of which was published in 1918, in the context of spiritual counseling and guidance services, consists of an introduction, two chapters, conclusions and appendices. In the introduction, the importance of spiritual counseling and guidance services in human life is mentioned and the Köy Hocası journal, which is the subject of the study, has been examined in terms of content and form. In the first part of the thesis, the life of the owner of the work, Üryânîzâde Ali Vahîd Efendi, is given, other works of the author are listed and information is given by sharing sections from his works that are related to the subject. In the second part, quotations from the relevant issues and titles of the journal are made and evaluated in the context of spiritual counseling and guidance services, and today's practices are included. In the conclusion part, the journal and spiritual counseling and guidance services are examined and summarized in general terms. In the appendices, the study was concluded by giving place to the visuals of the magazine, which is a printed work.