Sınıraşan bir suç olarak mali suçlar ve bu suçlarla mücadelede kurumlar: Türkiye ile seçilmiş ülke uygulamaları, karşılaştırmaları ve işbirliği arayışları
Financial crimes as a transnational crime and institutions on countering these crimes: Implementations, comparison and search for cooperation between Turkey and selected countries
  1. Tez No: 820936
  2. Yazar: HÜSEYİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Günümüzde ülkelerin temel sorunlarından biri haline gelen mali suçlar ile mücadele giderek önem kazanmaktadır. Küreselleşmenin yoğunlaşması sonucu olarak finansal teknolojilerde yaşanan gelişmelerle birlikte mali suç türleri ve yöntemleri de çeşitlilik kazanmıştır. Bu gelişmeler karşısında mevcut hukuki düzenlemeler ve kurumlar mali suçlarla mücadelede yetersiz kalmaktadır. Her ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyolojik yapısının farklılık göstermesi yanında mali suçların sınıraşan özellik taşıması nedeniyle ulusal düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. O nedenle mali suçlarla etkin bir mücadele ancak uluslararası iş birliğini mümkün olabilmektedir. Zira mali suçlarla yapılacak mücadelede uluslararası düzenlemeler ülkelerin bu suçla ulusal mücadelesinde yol gösterecektir. Bu çalışmanın amacı, mali suç türlerinin nelerden oluştuğunu belirtmek, mali suçlar için uluslararası-ulusal kuruluş ve düzenlemeleri irdelemek, mali istihbarat birimi kavramının üzerinde durmak ve seçilmiş ülke mali istihbarat birimlerinin incelenerek Türkiye için model önerisi sunmaktır. Seçilen ülkeler, mali suçlarla mücadelede mali istihbarat birimi modelleri içerisinde etkin mücadele eden ülke kriteri esas alınarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra veri bulma açısından en paylaşımcı ülke modelleri çalışma için referans alınarak incelenmiştir. Bu çerçevede çalışmada mali istihbarat birimi modellerinin ve ülke örneklerinin incelenmesi sonucunda Türkiye için en uygun mali istihbarat birimi modelinin“Hibrit Model”olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fight against financial crimes is becoming increasingly important today and has become one of the main problems of countries. As a result of the ongoing globalisation, financial crime types and methods have diversified in this process with the developments in financial technologies. With these developments, existing legal regulations and institutions are insufficient in combating financial crimes. The differences in the political, economic and sociological structure of each country and the transnational nature of financial crimes make international cooperation mandatory. International regulations in the fight against financial crimes are important for countries to fight against this crime. The aim of this study is to specify the types of financial crimes, to examine the international-national institutions and regulations for financial crimes, to focus on the concept of financial intelligence unit and to propose a model for Turkey as a result of the examination of financial intelligence units of selected countries. The selected countries are examples of countries that effectively fight against financial crimes within the financial intelligence unit models. In addition, the models of the most participative countries in terms of finding data were taken as reference for the study. In this framework, as a result of the examination of financial intelligence unit models and country examples, it was concluded that the most appropriate financial intelligence unit model for Turkey is the“Hybrid Model”.