Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma (CMK md. 134)
Searching, copying and seizure of computers, computer programs and files
  1. Tez No: 820960
  2. Yazar: İSMAİL AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARATAŞ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin hızla ve katlanarak arttığı bilgi çağında yaşanan gelişmeler günlük yaşantımızın her alanında etkisini gösterdiği gibi hukuk alanında da önemli yenilik ve değişimleri de beraberinde getirmiştir. Bilişim sistemlerinin suçta araç ve amaç olarak kullanılması ile dijital delil olgusu gittikçe önem kazanmaya başlamıştır. Bilişim sistemlerinde delil elde edilmesi ve bilişim suçları ile mücadele amacıyla 5271 sayılı Türk Ceza Muhakemesi Kanunu'nda arama, kopyalama ve elkoyma tedbiri ihdas edilmiştir. Öte yandan kişilerin en özel bilgilerinin depolandığı dijital cihazlarda uygulanacak tedbirlerde kişinin hak ve hürriyetlerinin korunması ile maddi gerçekliğin ortaya konulması neticesinde ulaşılmak istenen kamusal menfaat arasında da dengenin sağlanması gerekmektedir. Bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi dijital cihazların nerdeyse tüm suçların ana objesi olmaya başlaması gerçeği, ulusal ve uluslararası ölçekte yasal düzenlemelerin yapılmasını ve devletlerarası ortak işbirliğini sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Türk hukuk düzeninde ise dijital delillerin elde edilmesine ilişkin düzenlemenin modern hukuk sistemlerinin belirlediği ilke ve standartlara paralel şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda ilk olarak koruma tedbirleri ve ceza muhakemesinde deliller ve spesifik olarak dijital delillerin tanımı ve özellikleri ele alınmıştır. Akabinde bilişim sistemlerinde yer alan dijital delillerin elde edilmesinden mahkemeye sunulana kadar geçen süreçte uygulanan tedbirin uygulama ve hukuki boyutu doktrinde yer alan güncel tartışmalı konular ekseninde incelenerek konuya ilişkin yargı kararlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in the information age, where technology has increased rapidly and exponentially, have brought about important innovations and changes in the field of law, as well as showing their effects in every aspect of our daily life. With the use of information systems as a tool and purpose in crime, the phenomenon of digital evidence has started to gain importance. In the Criminal Procedure Code No. 5271, search, copying and seizure measures were introduced in order to obtain evidence in information systems and to fight against information crimes. In the measures to be implemented in digital devices where the most private information of individuals is stored, a balance should be ensured between the protection of the rights and freedoms of the person and the public interest desired to be achieved as a result of revealing the material fact. The fact that digital devices such as computers and smart phones have become the main object of almost all crimes has made it necessary to make national and international legal regulations and to provide joint cooperation between states. In the Turkish legal system, on the other hand, the regulation regarding the acquisition of digital evidence needs to be revised in line with the principles and standards set by modern legal systems. In our study, firstly, protection measures and evidence in criminal procedure, and specifically the definition and properties of digital evidence are discussed. Then, the application and legal dimension of the measure applied in the process from the acquisition of digital evidence in the information systems to the presentation to the court was examined on the axis of the current controversial issues in the doctrine and the judicial decisions on the subject were mentioned.