John Holloway'da iktidar ve devrim
Power and revolution in John Holloway
- Tez No: 821000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
-Marksist düşüncenin güncel temsilcilerinden olan John Holloway, devrim fikrinin nasıl değişmesi gerektiği üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Eleştirel teorinin ve eleştirel teorinin güçlü bir temsilcisi olan Adorno aracılığıyla fikirlerini geliştirmiştir. Negatif diyalektik kavramı üzerinden Marx'ın, Marksizmin, yeniden yorumlanmasıyla kapitalizme farklı bir açıdan başkaldırı sağlamaktadır. Kapitalizmin dinamiklerinin neler olduğu, bunların ne şekilde çözüleceği üzerinde yaptığı çalışmalar ve fikirleri ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre Holloway'ın özellikle“Biz”kavramı üzerinden bir çıkış noktası olduğu anlaşılmaktadır. Negatif diyalektik kavramı ile Biz'e dönüş felsefesini temellendirdiği bu kavramlar üzerinden yeni bir devrim sürecine işaret ettiği anlaşılmaktadır. Yeni bir devrim süreci bakımından Holloway düşünceleri üzerinde durulmaya değer bulunmuştur. Literatürde böyle bir çalışmanın olmaması çalışmayı özel kılan vasıflarındandır. Bu çalışmanın ana fikri, iktidarsız bir devrim düşüncesinin olup olamayacağıdır. Devrim fikrinin günümüze kadar geçirdiği süreçler, uğradığı değişimler ve bu doğrultuda Marksist hareketin yapılanma biçimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
John Holloway, one of the current representatives of Marxist thought, has worked on how the idea of revolution should change. He developed his ideas through Adorno, a strong representative of critical theory and critical theory. With the reinterpretation of Marx, Marxism, through the concept of negative dialectic, it provides a rebellion against capitalism from a different persperctive. His studies and ideas on what the dynamics of capitalism are and how to solve them are discussed. According to the findings obtained in the study, it is understood that Holloway is a starting point especially through the concept of“we”it is understood that the concept of negative dialectic and the philosophy of returning to us are based on these concepts, pointing to a new revolutionary process, Holloway's thoughts are worth emphasizing. The absence of such a study in the literature is one of the features that makes the study special. The main idea of this study is whether there can be an impotent idea of revolution. The processes that the idea of revolution has gone through, the changes it has undergone and the way the Marxist movement is structured in this direction are discussed.