Çölyak hastalarında tanı öncesi HbA1c düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluating the pre-diagnostic HbA1c level in celiacpatients
  1. Tez No: 821001
  2. Yazar: SONGÜL BATKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÇÖLYAK HASTALARINDA TANI ÖNCESİ HBA1C DÜZEYİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Çalışmamızda, çölyak hastalarında tanı öncesi HbA1c düzeyini değerlendirerek ve kontrol grubuyla karşılaştırarak; hastalıkla ile ilişkili literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma grubumuzun evrenini; hastanemiz kayıt sisteminde çölyak hastalığı tanısı nedeniyle takipte olan erişkin hastalardan tanısal testlerden önce herhangi bir nedenle HbA1c bakılanlar oluşturmuş ve örneklem seçilmemiştir. HbA1c'nin çeşitli tıbbı durumlardan etkilenmesi nedeniyle bazı dışlama kriterleri belirlenmiştir. Kontrol grubunun ise hastanemiz kayıt sisteminde herhangi bir nedenle HbA1c düzeyi bakılan dışlama kriterlerini karşılayan ve bilinen çölyak hastalığı olmayan kişilerden oluşması ve sayıca çalışma grubuyla eşleşmesi planlanmıştır. Ayrıca her iki grupta da HbA1c ile aynı dönemde istenen diğer laboratuvar tetkikleri, yaş-cinsiyet gibi demografik bilgileri ve özgeçmişleri retrospektif olarak taranmıştır. Yapılan inceleme sonucunda çalışma grubumuz çoğunluğu (%78,6) kadınlardan oluşan ve yaşları 21-68 arasında değişen; 28 çölyak hastasından oluşmaktaydı. Kontrol grubumuz ise yaş/ cinsiyet bakımından çalışma grubuna benzeyen; çölyak hastalığı olmayan, HbA1c bakılan ve dışlama kriterlerini sağlayan rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş 28 hastadan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
EVALUATING THE PRE-DIAGNOSTIC HBA1C LEVEL IN CELIAC PATIENTS ABSTRACT In this study, it was aimed to contribute to the literature related to the disease by evaluating the pre-diagnostic HbA1c level in celiac patients and comparing it with the control group. The population of our study group consisted of adult patients who were being followed up in our hospital's registration system due to the diagnosis of celiac disease and whose HbA1c was checked for any reason before the diagnostic tests and the sample was not selected. Since HbA1c is affected by various medical conditions, some exclusion criteria weredetermined. The control group was planned to consist of people who metthe exclusion criteria and who did not have known celiac disease and whose HbA1c level was checked for any reason in the registration system of our hospital and were planned to match the study group in number. Inaddition, in both groups, HbA1c level and other laboratory tests requested in the same period, demographic information such as age and gender, and medical history were retrospectively reviewed. As a result of the examination, our study group consisted of 28 celiac patients, themajority (%78,6) of whom were women and aged between 21-68 years. Our control group consisted of 28 patients who were similar to the study group in terms of age/gender, who did not have celiac disease, whose HbA1c was checked and who met the exclusion criteria and were selected by random sampling method.