İdiopatik maküler delik nedeniyle klasik cerrahi ya da inverted flep uygulanmış olgulardaki anatomik ve fonksiyonel sonuçların karşılaştırılması
Comparison of anatomical and functional results in cases who had classical surgery or inverted flap due to idiopathic macular hole
- Tez No: 821009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
01 Ocak 2014 ve 30 Eylül 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı‟na görme kaybı ile başvuran ve maküler delik (MD) tanısıyla klasik cerrahi ya da inverted temporal flep uygulanan 86 hastanın 86 gözü çalışmaya alındı. Klasik cerrahi uygulanan hastalar grup-1'e (n=58), inverted temporal flep uygulanan hastalar grup-2'ye (n=28) dahil edildi. Her bir gruptaki MD cerrahi başarı oranları, komplikasyonları ve optik koherens tomografi (OKT) bulguları ayrı ayrı değerlendirildi ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 30'u erkek (%34.9), 56'sı kadındı. Grup-1'deki hastaların yaş ortalaması 69.31±7.21 yıl iken, grup-2'deki hastaların yaş ortalaması 66.027±5.86 yıl idi. Gruplarda yer alan hastaların MD boyutları ve MD evreleri Tablo 5‟de özetlenmiş olup her iki grup arasında MD taban çapı (p=0.71), MD yüksekliği (p=0.59), MD minimum çapı (p=0.92), cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası temporal retina kalınlığı (sırasıyla p=0.44, p=0.096) ve evre dağılımı (p=0.46) açısından istatistiksel fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Eighty-six eyes of 86 patients who applied to Mersin University Medical Faculty Hospital Ophthalmology Department between January 01, 2014 and September 30, 2021 and underwent classical surgery or inverted temporal flap with the diagnosis of macular hole (MD) were included in the study. Patients who underwent classical surgery were included in group-1 (n=58), and patients who underwent inverted temporal flap were included in group-2 (n=28). MD surgery success rates, complications and optical coherence tomography (OCT) findings in each group were evaluated separately and compared with each other. Of the patients included in the study, 30 (34.9%) were male and 56 were female. While the mean age of the patients in group-1 was 69.31±7.21 years, the mean age of the patients in group-2 was 66,027±5.86 years. The MD dimensions and MD stages of the patients in the groups are summarized in Table 5, and MD base diameter (p=0.71), MD height (p=0.59), MD minimum diameter (p=0.92), MD dimensions before and after surgery are given between the two groups. There was no statistical difference in terms of temporal retinal thickness (p=0.44, p=0.096, respectively) and stage distribution (p=0.46).