Social barriers sports activities among women in Erbil governorate from the perspective of sports coaches
Sosyal engeller Erbil valiliği'nde kadınlar arasındaki spor aktiviteleri spor antrenörleri bakış açısıyla
  1. Tez No: 821008
  2. Yazar: ASHNA ADIL OBAID OBAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erbil Valiliği'nde kadınların spora katılmasının önündeki toplumsal engelleri spor koçları açısından incelemek, özellikle de kadınların ekonomiyi ve iş şanslarını nasıl gördüklerine vurgu yapmaktır. kadınların spor yapmakta gördükleri sosyal cephedeki avantajlar. Örneklemde 300 kadın yer aldı. Bulgulara göre, kadınların farkında olmadığı birçok ekonomik ve sosyal avantaj çok önemliydi. Baskın erkeklik, eğitim eksikliği, yoksulluk, yetersiz sosyal kapsama alanı ve spor faaliyetleri, kadınların spora katılımı yoluyla güçlendirilmesinin önündeki engellerdi. Sporun herkes için bir insan hakkı olduğu ve üniversite kadınlarının kendi içlerinde bir değeri olduğu gerçeğinden hareketle, toplumun geri kalanı gibi duyguları, ihtiyaçları ve talepleri olan ve hayattan zevk alacak ve başkalarının zevkine katkıda bulunacak enerjiye sahip olan kadınlardır ve spor aktivitelerinin öneminden hareketle, üniversite kadınlarının uyum sağlaması, başarması ve karşılaması için acil gerekli gerekliliklerden biri olarak spor faaliyetlerinin öneminden hareketle. Bu genel hedef, aşağıdaki gibi bir dizi alt hedef getirmiştir: üniversite kadınlarının spor faaliyetlerinin uygulanmasının öneminin ne ölçüde farkında olduklarının belirlenmesi, üniversite kadınlarının spor uygulamalarının önündeki sosyal engellerin belirlenmesi ve bu hedefe aşağıdaki hususların ortaya konulması ile ulaşılmaktadır: Bedenin benlik algısı ile ilişkili sosyal engeller, kolej içindeki sosyal ve akademik organizasyonla ilgili sosyal engeller. Alt spor faaliyetlerinde düzenlenen sosyal engeller, üniversitelerdeki kadınlar arasında spor faaliyetlerini spor için uygulamalarını engelleyen sosyal engeller, Ailenin spora karşı tutumu ile ilişkili sosyal engeller. Çalışmada şu sorulara cevap aranmıştır: Erbil Valiliği'nde kadınların spor faaliyetleri ile sosyal engeller arasında spor antrenörleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu, Çalışmanın bulgularına göre, spor aktiviteleri ile sosyal engeller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır ve Erbil vilayetindeki kadınlar tarafından spor antrenörleri açısından bakıldığında, spor, kadınların ekonomik ve sosyal statüsünü ilerletmek için önemli bir potansiyele sahiptir. Eğitimden yoksun oldukları için, kadınlar bireysel, aile ve toplum düzeyinde spora katılmak için motivasyonsuzdurlar, çünkü egzersizin sağlıkları üzerindeki faydalarının farkında değildirler. Hem kentsel hem de kırsal bölgelerde, hegemonik erkeklik, eğitim eksikliği, yoksulluk ve medyada yer almaması, kadınların spora katılmasının önündeki en büyük engeller olarak ortaya çıkmıştır. Kadınlar, bölgelerindeki yoksulluk nedeniyle spora daha az katılıyorlar.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to examine societal barriers to women participating in sports in the governorate of Erbil from the perspective of sports coaches, with a particular emphasis on how women see the economy and job chances. the advantages on the social front that women see in engaging in sports. 300 women were included in the sample. According to the findings, several economic and social advantages that women were not aware of were crucial. Dominant masculinity, a lack of education, poverty, inadequate social coverage, and sports activities were all obstacles to women's empowerment via involvement in sports. Based on the fact that sport is a human right for all, and that university women have a value in themselves, they are first women with feelings, needs and demands like the rest of society, and they have the energy to enjoy life and contribute to the pleasure of others, and based on the importance of sports activities as one of the urgent necessary requirements for university women to adapt and achieve and meet. this general goal came a set of sub-objectives as follows: Identifying the extent to which university women are aware of the importance of practicing sports activities, Identifying social barriers to university women's practice of sports, and this goal is achieved by revealing: Social barriers associated with the self-perception of the body, Social barriers related to social and academic organization within the college. Social barriers arranged in sub-sports activities, Social barriers that hinder the practice of sports activities among women in universities for sports, Social barriers associated with the family's attitude towards sports, The study sought to answer the following questions: There is a statistically significant correlation between social barriers and sports activities by women in Erbil Governorate from the point of view of sports coaches, There is a statistically significant correlation between sports activities and social barriers and by women in Erbil governorate from the point of view of sports coaches, Sport has significant potential to advance women's economic and social status, according to the study's findings. Because they lack education, women are unmotivated to participate in sports on an individual, family, and communal level because they are unaware of the benefits of exercise on their health. In both urban and rural regions, hegemonic masculinity, a lack of education, poverty, and a lack of media coverage have emerged as the major obstacles to women participating in sport. Women are less involved in sport due to poverty in their areas.