Skleroderma hastalarında akciğer tutulumu ile serum latent transforming growth faktör binding protein 2 (LTBP2) düzeyi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between lung involvement and serum latent transforming growth factor binding protein 2 (LTBP2) level in scleroderma patients
- Tez No: 821011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Skleroderma (SSc), patogenezinde vaskülopati, inflamasyon, otoimmünite ve fibrozisin rol oynadığı multisistemik tutulum yapabilen bir bağ dokusu hastalığıdır. En sık cilt tutulumu yapar. Akciğer tutulumu ile fibrotik süreç gelişmesi hastalığın mortalite ve morbiditesinin önemli bir nedenidir. Fibrozis sürecinde başta transforming growth factor beta (TGF-β) olmak üzere birçok sitokinin rol aldığı bilinmektedir. TGF-β'nın latent formunun kompleks oluşturduğu large latent complex (LLC) ile birlikte ECM'ye (ekstra sellüler matriks) salınan latent TGF-β binding proteinler (LTBP) ailesinden LTBP2'nin aort ve akciğerler gibi elastik dokulardan fazlaca salındığı ve bu dokulardaki fibrozisle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, LTBP2'nin skleroderma hastalarındaki akciğer tutulumu ile ilişkisini inceledik. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında, 2013 ACR/EULAR sınıflandırma kriterlerine göre tanılı olan 44 skleroderma hastası (6 difüz kutanöz SSc, 31 limitli kutanöz SSc, 7 overlap SSc), kontrol grubu olarak da 41 sağlıklı birey dahil ettik. Hastaların rutin poliklinik başvurularındaki hemogram, karaciğer, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri, spot idrar proteinüri, pro-NT BNP değerleri not ettik ve sekiz saatlik açlık sonrası eş zamanlı bir tüp fazladan kan alınıp daha sonra ELISA yöntemiyle LTBP2 çalışılmak üzere ayırdık. Akciğer değerlendirilmesi için solunum fonksiyon testleri(SFT), karbonmonoksit difüzyon testi(DLCO), altı dakika yürüme testi, GAP skoru ve Warrick skoruna baktık. Ekokardiyografi çekilerek sistolik pulmoner arter basınçlarını ölçtük. Skleroderma hastalarının LTBP2 düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksekti fakat istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu(3.51 ng/ml, 2.89 ng/ml, p=0.223). Akciğer tutulumu açısından bakıldığında Warrick skoru, GAP skoru, SFT parametreleri, DLCO testi, 6 dakika yürüme testi ile serum LTBP2 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulamadık. Modifiye Rodnan skoru, sistolik pulmoner arter basıncı ile LTBP2 düzeyleri arasında da anlamlı fark bulamadık. Yaptığımız çalışma serum LTBP2 düzeyleri ile skleroderma hastalarının akciğer tutulumu arasında bir ilişki olmadığını ortaya koyduk. ANAHTAR KELİMELER: skleroderma, latent transforming growth factor binding protein 2, fibrozis, akciğer tutulumu
Özet (Çeviri)
Scleroderma (SSc) is a multisystemic connective tissue disease which vasculopathy, inflammation, autoimmunity and fibrosis play a role in its pathogenesis. Skin involvement is the most common clinical feature. Development of fibrotic process with lung involvement is an important cause of mortality and morbidity of the disease. It is known that many cytokines, especially transforming growth factor beta (TGF-β), play a role in the fibrosis process. LTBP2 from the family of latent TGF-β binding proteins (LTBP) released to the ECM (extra cellular matrix) together with the large latent complex (LLC), where the latent form of TGF-β forms a complex, is found to be excessively released from elastic tissues such as the aorta and lungs and known to be associated with fibrosis. In this study, we examined the association of LTBP2 with lung involvement in scleroderma patients. We included 44 patients with scleroderma (6 diffuse cutaneous SSc, 31 limited cutaneous SSc, 7 overlap SSc), diagnosed according to 2013 ACR/EULAR classification criteria, between the ages of 18-65, and 41 healthy individuals as the control group. Hemogram, liver, kidney and thyroid function tests, spot urine proteinuria, pro-NT BNP values were noted at the patients' routine outpatient clinic admissions, and after an eight-hour fasting, an extra tube of blood was drawn simultaneously and then separated for LTBP2 study by ELISA method. For lung evaluation, we looked at pulmonary function tests (PFT), carbon monoxide diffusion test (DLCO), six-minute walk test, GAP score and Warrick score. We measured systolic pulmonary artery pressures by taking echocardiography. The LTBP2 levels of scleroderma patients were higher than the healthy control group, but there was no statistically significant difference (3.51 ng/ml, 2.89 ng/ml, p=0.223). In terms of lung involvement, we could not find a statistically significant difference between Warrick score, GAP score, PFT parameters, DLCO test, 6-minute walk test and serum LTBP2. We did not find any significant difference between modified Rodnan score, systolic pulmonary artery pressure and LTBP2 levels. In our study, we revealed that there is no relationship between serum LTBP2 levels and lung involvement of scleroderma patients. KEYWORDS: Scleroderma, latent transforming growth factor binding protein 2, fibrosis, lung involvement