Ruhsal hastalığı olan bireylerde ruh sağlığı okuryazarlık düzeyleri ile sağlık algılarının belirlenmesi
Determination of mental health literacy levels and health perceptions in individuals with mental illness
  1. Tez No: 821012
  2. Yazar: ELİF BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, ruhsal hastalığı olan bireylerde ruh sağlığı okuryazarlığı ile sağlık algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma bir ilin ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesi, toplum ruh sağlığı merkezi ve üniversite hastanesi psikiyatri kliniğinde yatan ve ayaktan takip edilen bireylerde 11/10/2021-11/04/2022 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini çalışma kriterlerini karşılayan 252 ruhsal hastalığı olan birey oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOY) ve Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) kullanılmıştır. Veriler çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Shapirowilk, Kolmogorovsmirnov, bağımsız gruplarda t testi ve Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi ve Post-Hoc testlerinden (Tukey HSD) ve Tamhane's, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans test, Bonferroni, Pearson ve Sperman Korelasyon analizi, regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine mental health literacy and health perceptions in individuals with mental disorders. The research was conducted in a descriptive and cross-sectional manner between 11/10/2021-11/04/2022 among individuals who were inpatients and outpatients in a provincial mental health and disease hospital, community mental health center and university hospital psychiatric clinic. The sample of the study consisted of 252 individuals with mental disorders who met the study criteria. Personal Information Form, Mental Health Literacy Scale (RSOY) and Health Perception Scale (SAÖ) were used to collect data in the study. Data were collected face-to-face with individuals who agreed to participate in the study. SPSS 25.0 program was used to evaluate the data. Descriptive statistics, Shapirowilk, Kolmogorovsmirnov, independent groups t test and One Way (One Way) Anova Analysis and Post-Hoc tests (Tukey HSD) and Tamhane's, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis Variance test, Bonferroni, Pearson and Sperman Correlation analysis, regression analysis was performed.