Kentiçi raylı sistemlerde bulanık mantık entegrasyonlu çok kriterli karar verme yöntemi ile proje ve risk değerlendirmelerinin incelenmesi ve Antalya örneği
Fuzzy logic-integrated multi-criteria decision making projects and risk assessment in urban rail system analysis with the sample of Antalya
  1. Tez No: 821016
  2. Yazar: KAAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FATİH AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kentiçi raylı taşıma sistemleri, özellikle gelişmiş ülkelerde büyük ve kalabalık şehirlerde bulunan toplu taşıma sistemleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Raylı sistem projelerinin gerçekleştirilmesi için çok yüksek bir kaynak gerektirmektedir. Yapılacak bu yatırımların hayata geçirilmesinde, değerlendirme süreci kadar doğru karar verilmesi de büyük önem arz etmektedir. Yapılması planlanan bir raylı sistemin hangi beklentileri karşılayacağı veya işletim sırasında planlanan beklentileri karşılayıp karşılamadıkları çoğu zaman tespit edilememektedir. Raylı sistem projelerinin seçiminde yapılacak bir hata nedeniyle yapılacak bir düzeltme, ilk yatırım maliyetlerine yakın olmaktadır. Bu nedenle hem ilave maliyet hem de zaman ve işletme kaybı şeklinde olumsuz etkenler ortaya çıkabilmektedir. Bu tez çalışması ile, raylı sistem yatırımlarının seçimine katkıda bulunulması ve aynı zamanda kentiçi raylı sistemler yatırımlarındaki bir belirsizliğin, önlenerek seçim metodunun iyileştirilmesine yönelik farklı bir fikir sunulması amaçlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise iş sağlığı ve güvenliğine yönelik daha iyi sonuçlar alınabilen ve daha faydalı olacağı düşünülen bir iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme yöntemine ulaşmak için yeni bir yaklaşım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban rail transport systems have an important place in public transport systems in large and crowded cities, especially in developed countries. Rail system projects require a very high resource for the realization. In the realization of these investments to be made, making the right decision is as important as the evaluation process. It is often not possible to determine which expectations a rail system planned to be built will meet or whether they meet the expectations planned during operation. A correction due to an error in the selection of rail system projects is close to the initial investment costs. For this reason, negative factors in the form of both additional costs and loss of time and operation may occur. With this thesis, it is aimed to contribute to the selection of rail system investments and also to present a different idea to improve the selection method by preventing an uncertainty in urban rail systems investments. In the second part of the thesis, a new approach is proposed to reach an occupational health and safety risk assessment method, which is thought to be more beneficial and with better results for occupational health and safety.