UCP2 Ala55Val ve -866G>A polimorfizmlerinin bariatrik cerrahi sonrası kilo verme ile ilişkisi
Association of UCP2 Ala55Val ve -866G>A polymorphisms with weight loss after bariatric surgery
- Tez No: 821017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KAPTANOĞLU, DOÇ. DR. GÖKHAN GÖRGİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyada artan prevalansı sonucunda obezite, birçok kronik hastalığı beraberinde getirmekte olup, tedavisinde en etkili yaklaşımın bariatrik cerrahi olduğu belirtilmektedir. Son dönemde yapılan araştırmalar, ameliyatın tipine ek olarak kilo vermeyi etkileyen temel faktörlerden birinin de genetik faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. UCP proteinleri, mitokondriyal iç zarda lokalize olan anyon taşıyıcılardır. Bu sayede hücrede enerji homeostazını sağlar ve fazla enerjinin ısı yoluyla atılmasını sağlarlar. Böylece vücut ağırlığında bir azalma gözlenir. Bu bilgiler doğrultusunda çalışma kapsamında obezite cerrahisi geçirmiş hastalarda UCP2 geni Ala55Val, -866G>A varyantlarının postoperatif kilo kaybı ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmamıza 89 obez ve 148 sağlıklı birey dahil edildi. Periferik kan örneklerinden DNA izolasyonu yapıldı. Tek nükleotid polimorfizmleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlendi. Çalışma kapsamında elde edilen verilere bakıldığında, UCP2 -866G>A polimorfizminin obez ve kontrol grupları arasındaki dağılımına bakıldığında, AA alelinin obez gruplarda yaygın olduğu belirlendi. Obez bireylerde, UCP2 -866G>A polimorfizminin kilo verme ile ilişkisine bakıldığında, en fazla kilo kaybının 4. ay kontrollerinde GG aleline sahip bireylerde ortalama, 24.17 kg ve UCP2 Ala55Val polimorfizminde ise ortalama, 24.14 kg ile en fazla kilo kaybının CC aleline sahip bireylerde olduğu belirlenirken; homozigot GG-CC genotip kombinasyonunun kilo verme eğiliminin diğerlerine göre en fazla olduğu belirlendi. Genetik faktörlerin çevre ile etkileşimlerinin daha net anlaşılabilmesi için farklı etnik kökenlerde UCP2 polimorfizmleri ve etkilediği fenotipler ile alakalı daha fazla çalışma yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of its increasing prevalence in the world, obesity brings with it many chronic diseases, and it is stated that the most effective approach in the treatment of obesity is bariatric surgery. Recent studies reveal that one of the main factors affecting weight loss, in addition to the type of surgery, is genetics. UCP proteins are anion transporters localized in the mitochondrial inner membrane. In this way, they provide energy homeostasis in the cell and provide the removal of excess energy through heat. Thus, a decrease in body weight is observed. In line with this information, we aimed to reveal the relationship of UCP2 gene Ala55Val, -866G>A variants with postoperative weight loss in patients who have undergone bariatric surgery. Our study included 89 obese and 148 healthy individuals. DNA isolation was performed from peripheral blood samples. Single nucleotide polymorphisms were determined by real-time polymerase chain reaction. When the distribution of the UCP2 -866G>A polymorphism between the obese and control groups was examined, it was determined that the AA allele was ey common in the obese groups. When the relationship of UCP2 -866G>A polymorphism with weight loss in obese individuals is examined, it is observed that the highest weight loss was observed in individuals with the GG allele in the 4nd month controls 24.17 and in the UCP2 Ala55Val polymorphism 24.14, the highest weight loss was observed, while it was determined that the loss was in individuals with the CC allele, It was determined that the homozygous GG-CC genotype combination had the highest tendency to lose weight compared to the others. In order to better understand the interactions of genetic factors with the environment, it is recommended to conduct further studies related to UCP2 polymorphisms and the phenotypes it affects in different ethnic backgrounds.