Kablosuz haberleşme modülü uygulaması ile plastik enjeksiyon makinelerinin uzaktan takibi ve verimlilik analizi
Remote monitoring and efficiency analysis of plastic injection molding machines with wireless communication module application
  1. Tez No: 821018
  2. Yazar: ENES ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üretim hatlarındaki en büyük sorunlardan olan hata kaynaklı verimlilik kaybı, günümüzde sürekli çözüm aranan en önemli problemlerden biridir. Bu tez çalışmasının amacı enjeksiyon makinelerinin baskı adedi ve sıcaklık değerlerinin uzaktan ve makine üzerinde devamlı kontrolü sağlanarak üretimdeki verimlilik kaybına klasik yöntemlerden farklı olarak başka bir çözüm aramaktır. Değerlerin kontrol sıklığını arttırıp verimlilik kaybına neden olan sorunların belirlenerek ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Bu süreçte mekanik iyileştirmeler, enjeksiyon baskı uygulama yöntemi, hammadde kullanımı kontrollü olarak güncellenerek verimliliğin artış ve azalışı göz önünde bulundurularak ideal şartları belirleme ve uygulama amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda enjeksiyon cihazlarında gerekli verimlilik analizleri yapılıp, uygulanan yöntemlerin etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems in production lines, loss of productivity due to errors is one of the most important problems that are constantly sought for solutions today. The aim of this thesis is to search for a different solution to the loss of productivity in production, different from classical methods, by providing remote and continuous control of the number of prints and temperature values of injection machines on the machine. It is aimed to determine and eliminate the problems that increase the frequency of control of values and cause loss of productivity. During this process, mechanical improvements, injection molding application method, and controlled updates in raw material usage were aimed to determine and implement ideal conditions while considering the increase and decrease in efficiency. In line with this objective, efficiency analyses were conducted on injection devices, and the effects of the implemented methods were analyzed.