Üniversite öğrencilerinin dijital iyi oluş hallerinin değerlendirilmesi
An evaluation of university students' digital well-being
- Tez No: 821019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER KANBUL, DOÇ. DR. YAĞMUR ÇERKEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde teknolojinin yoğun bir şekilde kullanımı bireylerin dijital araç ve uygulamalardan kaynaklı iyi oluş hallerini olumlu-olumsuz etkilediği ve beraberinde birçok e-hastalığı getirdiği literatürde dile getirilmektedir. İyi oluş hali; bireylerde sadece hastalanma durumu olmayıp, fiziksel sosyal ve ruhsal boyutlarda da mutlu olma halidir. Bireylerin“dijital iyi oluş”hallerinin araştırılması mesleğinde daha başarılı olmaları açısından önemlidir. Bu düşünceden yola çıkarak bu araştırmada, meslekleri gereği teknoloji kullanımının önemli olduğu üniversite öğrencileri için de dijital teknoloji kullanımından kaynaklı sosyal, çevresel ve ruhsal halleri incelenmiştir. Üniversite öğrencilerinin dijital iyi oluş hallerinin cinsiyet, bölüm, teknolojiyi kullanım ve sosyal medyayı kullanma amacı gibi değişkenler bakımından değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında 'Dijital İyi Oluş Ölçeği' geliştirilmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Geçerlik analizinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda kalan maddeler ile katılımcıların cinsiyet, yaş gibi değişkenlerine göre dijital iyi oluş halleri değerlendirilmiştir. Geçerlik ve güvenirlik analiz sonuçlarına göre; 12 maddeli 4 boyutlu ve 5'li likert tipinde derecelendirilmiş Dijital İyi Oluş Ölçeği geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Analizler sonucunda kalan maddeler ile katılımcıların cinsiyet, yaş gibi değişkenlerine göre dijital iyi oluş halleri değerlendirilmiştir. Kadın ve erkek katılımcıların dijital iyi oluş hallerinin değişip değişmediğini belirlemek amacıyla“Siber v zorbalığa uğramamak için tanımadığım kişilerle iletişim kurmamak beni mutlu eder.”Maddesindeki cinsiyete göre bu farklılığın erkek katılımcılara göre kadın katılımcılarda daha yüksek ve anlamlı olduğu görülmektedir. Yani kadın katılımcılar siber zorbalıkla karşılaşmamak için tanımadıkları kişilerle iletişim kurmamaktadırlar. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre ölçek boyutlarına verdiği yanıtları karşılaştırmak üzere verdikleri yanıtlarının ortalamaları cinsiyete göre anlamlı olarak değişmektedir. Ölçek boyutlarını, sosyal medyayı boş zamanı geçirmek amaçlı kullanma durumuna öğrencilerin ölçek boyutlarına verdikleri yanıtlar incelendiğinde,“Facebook”boyutu sosyal medyayı araştırma yapmak amaçlı kullanma durumlarına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin okudukları bölümün dijital iyi oluş hali üzerinde etkisini ölçmek amacı ile karşılaştırma sonuçları verilmiş ve“Facebook kullanmak beni mutlu eder”maddesi dışında kalan diğer maddelerde bölümün etkisi üzerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır.“Facebook kullanmak beni mutlu eder.”Maddesi bölümlere göre değişmektedir. Özel eğitim öğretmenliği bölümü okuyan öğrencilerin“Facebook kullanmak beni mutlu eder”Maddesine verdikleri yanıtların okul öncesi öğretmenliği bölümü okuyan öğrencilere göre daha yüksek ve anlamlı bir fark çıkmıştır. Sosyal medyayı iletişim amaçlı kullanıp kullanmamalarına göre katılımcıların dijitila iyi oluş hallerinin değişip değişmediğini incelemek üzere sosyal medyayı iletişim amaçlı kullanma durumuna göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin dijital iyi oluş hallerini sosyal medyayı oyun amaçlı kullanma durumuna göre karşılaştırmak amacıyla incelendiğinde göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca bireylerin dijital iyi oluş hallerine yönelik bir tanıtım ve bilgi broşürü literatüre ve uzman görüşlerine dayanılarak çalışma kapsamında oluşturulmuştur. Broşürde bireylerin dijtal ortamları nasıl yararlı kullanabileceklerine dair bilgiler verilmiş ve üniversitenin uzaktan eğitim birimine bağlı sistemine erşim verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been pointed out in Literature that, intensive use of technology affects individuals' state of well-being positively or negatively as a result of excessive application of digital means, which cause various e-disorders. The state of well-being does not only refer to health disorders, but also happiness in physical, social, and mental dimensions. Studying individuals'“digital well-being”is important in terms of professional success. Therefore, this study investigated university students' social, environmental, and mental states originating from excessive use of digital technology. The study examined university students' well-being in terms of variables such as gender, major, department, their aims of using technology and the social-media and a“digital well-being scale”was developed. The validity and reliability of the scale were confirmed through analyses. A descriptive and verifying analysis was done for validity. At the end of the analyses, the items and the participants' well-being states were considered in terms of variables such as gender, age etc. According to the results of validity and reliability, the 12-item, 4-dimentioned, and 5-likert type“digital well-being scale”was found to be valid and reliable. In order to specify the“digital well-being state”of the female and male participants, the difference in their response to“I do not interact with individuals I do not know to escape cyber-bullying and this makes me happy”was examined and found out that female vii participants are more careful about interacting with individuals they do not know well. The average of the responses significantly differed in terms of gender. When the students' responses to“Using the internet as a free-time activity”, were considered, a significant difference was observed in that they used“face-book”to do research. The results of the effect of their major on their“digital well-being state”were studied and it was observed that there was an effect of all the items except the item“Using facebook makes me happy”. A higher and significant difference in the responses to the item“Using face-book makes me happy”was observed among students studying Special Education Teaching compared to students studying Pre-school teaching. A significant difference was not observed in their“digital well-being state”in terms of their aim in using the social-media for communication. However, a significant difference was noted in their aims in using the social-media to play games. In the scope of this study, based on information in literature and views from experts, an introductory and informative leaflet has been prepared to brief people about using digital environments effectively and having access to long-distance education systems at universities.